Pazar tezgahında ekonominin nabzı

Borsa, döviz koru bir yana, ekonomik kriz artık pazarcı esnafını vurdu. İşte pazarın nabzı.
Ekonomik kriz günlük hayatta etkisini iyice göstermeye başladı. İncesu pazarında esnaf satışlardan, yurttaşlar ise alım gücünün düşüklüğünden şikayetçi.

Giderek yükselen Dolar ve Euro'nun etkisiyle derinleşen ekonomik kriz pazar esnafını ve yurttaşları zorlamaya başladı. Pazar esnafçıları, satış yapamamaktan şikayet ederken, alışveriş yapamayan yurttaş ise endişeli.

Dövizdeki artış ve kötü gelen verilerle derinleşen ekonomik kriz, günlük yaşamda kendini göstermeye başladı. Ankara'nın en eski yerleşim yerlerinden İncesu'da her hafta yıllar boyu kurulan İncesu pazarında satıcı da tüketici de halinden memnun değil.


Toptancılarda fiyatların artması ve yanı sıra kış aylarının da etkisiyle pazarcılar satışlardan, yurttaşlar ise fiyatlardan şikayetçi.

'İFLASIN EŞİĞİNDEYİZ'

Yaklaşık 10 yıldır İncesu pazarında tezgah açan Serhat Sundur, "İflasın eşiğindeyiz" dedi. Yurttaşlarda alım gücünün olmadığını söyleyen Sundur, "Asgari ücret bin 300 lira. Bu parayla insanlar kira mı ödesin, fatura mı ödesin, alışveriş mi yapsın? Açlık sınırında yaşıyoruz. Döviz artış, ekonomi alt üst olmuş durumda" diye konuştu.

'EN KÖTÜ KIŞIMIZ'

Tezgahlarda geçen yıllarda 1 TL olan domatesin kilo fiyatı 2 ile 3 TL arasında değişiyor. Buna karşın pazarcı İmran Toksoy, sadece günü kurtarabildiklerini söyledi.

Piyasının durgun olduğunu söyleyen Toksoy, "İnsanlarda para yok para olmayınca satışlarda olmuyor. Normalde müşteri 2-3 kilo domates alırken bu sene yarım kilo alıyor. Bir kilodan fazla alan yok. Satıcılar en kötü kışı yaşıyor. Hava şartlarından dolayı doğru düzgün ürün çıkmıyor. Ona rağmen ne kadar ucuz yapsak da insanlar alışveriş yapmıyor. Akşama kadar boş duruyoruz" ifadeleriyle durumu özetledi.

'HÜKÜMET POLİTİKASI BU HALE GETİRDİ'

Pazarda tezgah açan Cafer Ünsal da, satışlardan şikayetçi. Yıllardır pazarcılık yaptığı ancak ekonomik durumun hiç bu kadar kötü görünmediğini söyleyen Ünsal, "Akşama kadar bekliyoruz hiç kimse doğru düzgün alışveriş yapmış değil. Sermayeyi kurtarmıyor. Aylık kazancımız ev masraflarına gidiyor. Ekstra bir gelir olmuyor, alım, satım sıfır. Tüm bu durgunluk hükümetin uyguladığı politikalarla ilgili" dedi.

'OLMAYAN DOLARI NASIL BOZDURALIM'

Dilek Tercan isimli yurttaş ise yıllardır pazarlardan alışveriş yaptığını söyledi. Geçen yıllara oranlar fiyatların çok arttığını söyleyen Tercan, "İki ürün alıyoruz paramız hemen bitiyor. Paramızın hepsi hepsi doğal gaz, elektrik ve suya gidiyor artı bir şey kalmıyor. İçinde bulunduğumuz durum git gide kötüye gidiyor. Birde Cumhurbaşkanı dolarınızı bozdurun çağrısında bulunuyor. Biz bir ayı nasıl geçindiririz derdine düşerken olmayan doları nasıl bozduralım" şeklinde sorunlarını anlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ