Paket 8 gündür Saray'a gönderilmiyor

Anayasa değişiklik paketinin 8 gündür Meclis'te bekletilmesinin sırrı.
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, anayasa değişikliği paketinin 8 günden beri TBMM'de bekletildiğini belirterek, bunu AKP'nin yaptırdığı anketlerde 'Hayır' oyunun yüksek çıkmasına bağladı. İlk kez, 'hayır' oylarının 6 puan öne geçtiğini kaydeden Özel, "Şimdi harıl harıl anket yaptırıyorlar. 'Kararsızlar neden 'hayır' oyu kullanacaklar tarafına geçti?' diye bakıyorlar" dedi.

"Çok aceleleri vardı"

AKP ve MHP'nin mutabakatıyla anayasa değişikliğinin 20 Aralık'ta TBMM Komisyonu'na getirildiğini hatırlatan milletvekili Özel, şöyle konuştu: 21 Ocak'ta Genel Kurul'dan geçti. İki gün geç olsa ne olur sorumuza 'kaybedecek zamanımız yok, zaten metin değişmedi, komisyondan geldiği gibi onaylandı.Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'a gider, ertesi gün onaylanır. Mart'ın sonunda referandum olur' diyorlardı. 21 Ocak'ta geçti. Meclisten 8 saat içinde yollanabilecek olan metin 8 gündür mecliste tutuluyor. Cumhurbaşkanı, 'Arkadaşlar yollarsa hemen onaylayacağım' demişti. Arada bir tek fark var. Anayasa görüşmeleri başlarken 'hayır' diyenler 'Evet' diyenlerin iki puan gerisindeydi. Yüzde 43'e yüzde 41'di. Kimsenin anketi kimseden gizli değil artık. Şu an 'hayır' oylarının 'evet'lerin 6 puan önüne geçmesini hiçbirisi beklemiyordu."


"Kararsızlar, 'hayır' demeye başladı"

Yüzde 20'ye yakın bir kararsız kesim olduğunu ve bunların 'hayır' demeye başladığını savunan Özel, AKP'nin kararsızların oyunun neden değiştiğini sorgulamaya başladığını dile getirdi.

'Saray ve AKP şaşkın'

CHP PM üyesi Mehmet Ali Çelebi de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'HAYIR' oylarının farkı açtığını Saray ve AKP'nin çare arayışında olduğunu söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ