Online satış sitesi kurmanın püf noktası

Butik bir online satış sitesi kuracaksanız bu 7 hatayı yapmayın...
Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu.

Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz. Online satış rakamları düşündüğünüz kadar yüksek olmayabilir ve online satış sitesi kurmak gözünüze düşündüğünüz kadar kârlı bir iş gibi görünmeyebilir. Online satış sitesi kuran birçok girişimci bu noktada sabredemeyerek, umutsuzluğa düşebilir hatta e-ticaret sitesini kapatabilir. Peki durum bu noktaya gelmeden nerede hata yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? İşte online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata…

1. Karmaşık ödeme süreci


E-ticaret sitelerinde satışları olumsuz etkileyen sebeplerin başında karmaşık ödeme süreçleri geliyor. Yapılan araştırmalara göre bir online satış sitesinde ödeme yapabilmek için gereken adım ne kadar fazlaysa tüketicilerin o siteyi tercih etme yüzdeleri o kadar düşüyor. Bu nedenle kurmak istediğiniz online satış sitesinin satış rakamlarını yüksek tutmak için ödeme kısmını mümkün olduğunca basit tutmanızda fayda var.

2. Düzgün çalışmayan site içi arama seçeneği

Siteyi ziyaret eden potansiyel alıcıların, aradıkları ürüne kolayca ulaşamamaları da satışları olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçilerin, spesifik olarak aradıkları ürünü bulabilmelerini kolaylaştırmak için e-ticaret sitenizde ayrıntılı arama filtreleri kullanabilirsiniz. Bunun için sorunsuz çalışan ve ürün yelpazenize uygun e-ticaret temaları ve tasarımları kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

3. Kalitesiz ürün fotoğrafları

Online satış sitenizde sattığınız ürün fotoğraflarının kalitesiz ve anlaşılmaz olması, tüketicilerin görsellerin daha iyi olduğu siteleri tercih etmelerine sebep olabilir. Bu nedenle pazarladığınız ürünleri alıcılara en iyi şekilde sunmak için e- ticaret sitenizde kaliteli görseller kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

4. Ürün açıklamalarının yetersiz olması

Satışa sunulan ürünlerin potansiyel alıcılara doğru ve yeterince açık bir şekilde anlatılamaması da satış yüzdelerinin düşük olmasına sebep olabilir. Artık günümüzde, internetten alış veriş yapan müşterilerin birçoğu, aradıkları ürünle ilgili oldukça geniş araştırma yapıyor ve ayrıntılı ürün açıklamaları e-ticaret sitelerinin tercih edilme yüzdelerini artırabiliyor. Bu nedenle online satış sitesi kurmak isteyen girişimcilerin ürün açıklamaları konusunda ayrıntılı bir çalışma yapması gerekiyor.

5. Ödeme seçeneklerinin sınırlı olması

İnternette ödeme yapabilmek için pek çok güvenli yöntem bulunmakta. Bazı kullanıcılar kredi kartıyla ödemeyi tercih ederken kimi kullanıcı da “PayPal” gibi ön ödemeye dayalı sistemleri tercih edebiliyor. Sunduğunuz farklı ödeme seçenekleri müşteri yelpazesini genişletmenize yardımcı olabilir. İnternette kullanılan popüler ödeme seçeneklerinin sitenizdeki kullanılabilir olmasını sağlayarak e-ticaret sitenizin satışlarını artırabilirsiniz.

6. Müşteri hizmetlerinin yetersizliği

Artık pazarlama sadece satış yapılana kadar geçen bir süreç olmaktan oldukça uzak. Müşteri memnuniyeti, ürün satıldıktan sonraki dönemde de oldukça önemli. Kullanıcıların yeterince destek göremediği bir “müşteri hizmetleri” birimi satışları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle e-ticaret sitenizdeki iletişim kanallarının, mümkün olduğunca çeşitli ve düzgün çalışır halde olmasına dikkat etmenizde fayda var.

7. Kargo ücretlerinin doğru açıklanmaması

Satış gerçekleşmeden önce, ürün fiyatlarına yansıyan kargo maliyetlerinin yeterince açık bir şekilde belirtilmemesi sitenize olan güveni sarsabilir. Kullanıcılar ödemeleri gereken fiyatı ürünü satın almadan önce açık bir şekilde görmek isterler. Yeterince açık bir şekilde belirtilmeyen kargo masrafları yüzünden ödenen rakamın artması, satışların düşmesine sebep olabilir.

Online satış sitesi kurmak ve e-ticaretten gelir elde etmek istiyorsanız sık yapılan bu hatalardan kaçınarak başarılı olabilirsiniz. Böylece online satış siteniz, hem daha yüksek satış ve dönüşüm oranına sahip olur hem de müşteri memnuniyetini daha kolay sağlarsınız. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ