Nefes kredisine akın var

Kobilere nefes aldırabilmek için uygulamaya konan 5 milyar TL'lik krediye başvuruda patlama var.
Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, fonun Denizbank ve Ziraat Bankası’yla uygulamaya koyduğu, KOBİ’lere yönelik toplam 5 milyar TL’lik kredi olanağının ilk 4 gününde 4 bin KOBİ’nin başvuruda bulunduğunu söyledi.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kredi Garanti Fonunun çalışma şekline ilişkin bilgiler veren Gergerli, “2009’da bir Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Kamu Finansmanı Borç Yönetimi Kanunu’na dayanarak çıkartılan bir Bakanlar Kurulu kararı var. 2 milyar TL’ye kadar bir fon aktarım taahhüdü var hazinenin. Bu taahhüde dayanarak da yaklaşık 20 milyar dolar bir kefalet hacmine ulaşmayı öngören bir yapıydı” ifadelerini kullandı.

2016’nın Ocak ayından itibaren Kredi Garanti Fonunda yeniden yapılanma süreci başlattıklarını belirten Gergerli, “Bu süreçte Kredi Garanti Fonunun kurumsallaşması ve alt yapısı ile ilgili bir süreç başlattık. O süreç hala devam ediyor. Dinamik bir yapı çünkü. Çok ciddi bir alt yapı değişimi sağladık. Bugün geldiğimiz noktada bir banka kadar güvenlik sistemleri olan, ciddi yatırımlar yapan ve bu yatırımları da devam ettiren bir yapıya kavuşturduk. Biraz daha teknoloji odaklı bir yapı kurduk. Ocak 2016’da bize yapılan bir kredi başvurusunda ortalama 35-40 gün içerisinde buna yanıt verebiliyorduk. Maksimum 7 gün içinde mutlaka biz yanıt veriyor, sonuçlandırıyoruz” diye konuştu.


 

“4 GÜNDE 4 BİN KOBİ”

Gergerli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank’ın imzaladığı protokolü hatırlatarak, “Toplam 5 milyarlık bir kredi olacak. 4 günde 4 bin KOBİ’ye ulaştık” dedi.

EKK kararları sonrasında yeni bir düzenleme yapılacağını kaydeden Gergerli, “Bize sağlanacak olan imkan 2 milyardan 25 milyara çıkarılacak. Kamu Borçlanma Kanunu’nun sağladığı 2 milyar, 25 milyara çıkarılacak. Bunun çarpanı da 250 milyara kadar bize kefalet verme imkanı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

En çok talebin üretici firmalarından geldiğinin altını çizen Gergerli, “Biz bu tür işletmelerin makine rehini karşılığı kredi almalarını sağlıyoruz. KGF’nin yıllardır üstlendiği en önemli fonksiyon bu” diye konuştu.

Kredilerin geri dönüşümü konusunda oluşabilecek en riskli ihtimalin sorulması üzerine Gergerli, “Bizim kurguladığımız sistem bütün olumsuzlukları öngören, olabilecek tehditleri öngören bir yapı” yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ