Memleketi batırmaya niyetliler

Fabrika açmadıkları gibi varolan fabrikayı kapatıp yerine inşaat derdindeler.
AKP hükümeti hastane yapmak için TTK Maden Makinaları Fabrikası'nın yerine göz dikti, Zonguldak karıştı. GMİS Genel Sekreteri Uludağ: Bu fabrikayı kapatmak, TTK’yı kapatmak demektir. TTK'nın tek bir çakıl taşını dahi vermeyiz!

AKP Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Maden Makinaları Fabrikası’nın kapatılmasının ve yerine hastane yapılmasının planlandığını duyurdu, Zonguldak karıştı. Özbakır’ın yerel basına yaptığı bu açıklamaya en sert tepki ise işçilerden ve Genel Maden İşçileri Sendikası’ndan (GMİS) geldi. İşçileri dün ziyaret eden GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Zonguldak’a kaç tane fabrika kurdunuz, kaç kişiye istihdam sağladınız da yüz yıllık kurum olan TTK Maden Makinaları Fabrikası’nı (Merkez Atölyeleri) kapatmaktan söz edebiliyorsunuz?” diye sordu.

‘Hastane yapacak yer mi yok!’

Devlet memuru olarak Zonguldak’a gelen ve milletvekili olan Özbakır’ın gidecek çok yerinin olduğunu, ancak fabrika çalışanlarının gidecek yerlerinin bulunmadığını belirten Uludağ, şunları kaydetti:

“AKP Milletvekili Özbakır, mahalli basına yaptığı bir açıklamada hastane yeri için ‘Hem Sağlık Bakanlığı hem Enerji Bakanlığı’nda girişimlerimiz var. Daha çok şehir içinde bir yer olsun istiyoruz. Daha karar çıkmadı ama Merkez Atölyesi’nin üzerinde duruyoruz’ diyor. Sanki Zonguldak’ta başka sorun yokmuş, hastane yapacak başka yer yokmuş gibi, ikide bir bu konuyu gündeme getirip maden işçisini tahrik ediyorlar. Zonguldak 2009’dan bu yana göç veriyor. Çünkü Zonguldak’ın en önemli istihdam kaynağı olan TTK’ye 2009 yılından bu yana işçi alınmıyor. TTK’de çalışan sayısı 16 binlerden 8 binlere düştü. Böyle sürerse Zonguldak’ta hastaneye gidecek kimse kalmayacak!”

‘Her türlü meşru eyleme hazırız’
AKP Zonguldak İl Başkanı’nın Sağlık Bakanlığı yetkililerine atölye alanının reklamını yaptığını da belirten Uludağ, “Bu tutum kabul edilemez, şiddetle kınıyoruz. İl Başkanı ve siyasetçiler, Maden Makinaları Fabrikası’nın geliştirilmesi, yeni yatırımların yapılması için politika üretmelidirler” dedi. Uludağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastanenin mevcut bir yeri var, şehir trafiğini zora sokmayacak başka alternatif yerler de var. Maden Makinaları Fabrikası’nı kapatmak, TTK’yı kapatmak demektir. Bu nedenledir ki TTK’nın bir tek çakıl taşını dahi vermeyiz. Maden Makinaları Fabrikası’na kimsenin el sürmesine izin vermeyiz. Maden Makinaları Fabrikası’nın farklı bir şekilde bir daha tartışmaya açıldığı ve TTK'ya işçi alımı ötelenmeye devam edildiği takdirde; Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, MTA ve Merkez Servisleri ve bölge halkıyla birlikte maden işçilerinin her türlü meşru eylemi hayata geçirmeye her an hazır olduğu bilinmelidir. Türkiye’nin olağanüstü şartlarda yönetilmeye ihtiyaç duyulduğu bu ortamda bizi tahrik edenler, geçmişte olduğu gibi, siyaseten de bedelini ödeyeceklerdir.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ