Kuyumcu “kabul etmiyoruz” dedi, bakanlık altın krizinde geri adım attı

Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank'a teminat olarak 500 gram altın yatırmayan kuyumcunun ruhsatı iptal edilecekti. Kuyumcu odaları dün Ankara'ya çıkarma yaparken, Ticaret Bakanlığı infiale yol açan yönetmelik taslağında geri adım attı.


Kuyumcular arasında “Tekalif-i Milliye (2021)” şeklinde yorumlanan ve infiale yol açan 500 gram altın şartında hükûmet geri adım attı. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın talimatıyla Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağından 500 gram altın teminatı şartının çıkarıldığını söyledi.

Teminat krizine çözüm bulmak maksadıyla geçen hafta bakanlık yetkilileri ile bir araya geldiklerini belirterek, “Ankara ve İzmir oda başkanlarının katılımıyla Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nde görüş ve önerilerimizi dile getirdik. Esnafımızı zorlayacak ve piyasadaki ticari hayata olumsuz yansımaları muhtemel maddeleri gerekçeleriyle tek tek açıkladık.” dedi.


SEKTÖR BAŞKANLARI DÜN BAKAN PEKCAN İLE GÖRÜŞTÜ

Atayık dün 81 ilin oda, dernek başkanları ve sektörün diğer kurumlarının yetkilendirdiği 10 oda başkanıyla birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar ve daire başkanlarıyla görüştüklerini aktardı.

Taslakta yer alan ve kuyumculardan talep edilen gündemdeki 500 gram altın teminatı şartının, sektörün yetkili kurumlarının bilgisi dışında, bazı kişilerce talep edildiğine dikkati çeken Atayık, “Altın teminat şartı Ankara’da yapılan toplantıda, yaptığımız açıklamalardan sonra Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın talimatıyla taslak metninden çıkarılmıştır.” diye konuştu.

Atayık, sektör olarak bu maddenin de yeniden düzenlenmesini ve yetki belgesi konusunda sürece mutlaka illerdeki kuyumcu oda ve derneklerin dahil edilmesini talep ettiklerini vurguladı.

KUYUMCU ODALARINA DENETİM YETKİSİ VERİLECEK Mİ?

Atayık, Kuyumcular Odası gibi ihtisas odalarının meslektaşları ve üyelerini sahada denetlemeleri ve yetki belgesi konusunda başvuru mercii kurum olmalarının tabii olduğunu bildirdi.

Bakanlık yetkililerinden, ticaret il müdürlükleri tarafından yönetmeliğin uygulanması aşamasında kuyumcu oda ve derneklerine de yetki verilmesini talep ettiklerini, bu yaklaşıma sıcak bakıldığını belirten Atayık, “Taslakta, ayrıca sektörümüz adına düzenlenmesi talebinde bulunduğumuz pek çok madde yeniden uyarlandı. Taslak üzerindeki çalışmalar halen devam etmektedir.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ