Konya esnafı masa sandalye yaktı: AKP kongreleri lebaleb dolu, virüs sadece bize mi var?

Konya'da Mevlana Meydan'ından toplanan bir grup esnaf, pandemi tedbirleri kapsamında kapatılmalarını protesto ederek masa ve sandalyeleri yaktı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs haritasında çok yüksek riskli grupta yer alan Konya'da; restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler kapılarını müşterilerine açamadı.

Uzun süredir kapalı oldukları için zor günler geçiren esnaflar Mevlana Meydanı civarında bir araya gelerek masa sandalye yaktı.Borçlarını ödeyemedikleri için zor günler geçirdiklerini belirten lokanta ve restoran işletmecileri “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Oy toplamak için kapı kapı geziyorlar. Neden kimse gelip halimizi sormuyor. AK Parti kongreleri lebaleb doluyken, virüs sadece esnafa mı var?” diyerek sitem etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın olay yerine gelip, sorunlarını dinlemelerini isteyen esnaflara, polis ekipleri biber gazı sıktı.

Daha sonra yetkililerle görüşme sözü verilen esnaflar dağıldı.

'250 LOKANTA ESNAFI İŞ YERLERİNİ KAPATTI'

Esnaflarla telefonla görüştüğünü belirten İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Kırmızı listede bulunan kentimizde yaklaşık 1 yıldır dükkanlarını açamayan esnaflarımızda bıçak kemiğe dayanmış durumda. Birçoğu verilen desteklerden yararlanamamış. Borç altında ezilen lokantacı esnaflarımızdan yaklaşık 250 tanesi iş yerlerini kapatmak zorunda kalmış. Borcu biriken birçok esnaf da dükkânını kapatmak üzere. Lebalep kongre yapanlar, esnaflarımızın sorunlarını görmezden geliyor, tek suçu onlara yüklüyor. İktidar partisi derhal esnaflarımızın sorunlarına kulak verip, çözüm üretmelidir” diye konuştu.

'VİRÜS SADECE ESNAFA MI VAR?'

Esnafların isyan ettiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise şu notu düştü:

“Memleketin dört bir yanında esnafın acı haykırışları yükseliyor. Konya Mevlana Meydanı'nda toplanan lokanta esnafı masa sandalye yaktı. Esnaf soruyor: AK Parti Kongreleri lebaleb doluyken, virüs sadece esnafa mı var?”
 
(Duvar)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ