Kazdağları 60 yıllığına Kanadalı maden şirketi Alamos Gold’un

60 yıllık ruhsat hakları olduğunu belirten Alamos Gold’un yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk, “Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.


Kazdağları’nın Çanakkale Kirazlı bölgesinde 350 bin ağacın kesilerek, siyanürle altın çıkarma hazırlığı yapması sonrası kamuoyunda büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında doldu. Tarım ve Orman Bakanlığı da orman kullanım iznini iptal etti. Alamos Gold’un yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik’in genel müdürü Ahmet Şentürk, Kazdağları’nda 60 yıl daha altın arayacaklarını söyledi.

HİÇ BİR YERE GİTMİYORUZ


Sosyal medyada Orman Genel Müdürlüğü’ne “Kirazlı’yı rehabilite et” çağrısı sonrası Hürriyet’ten Aysel Alp’e konuşan Şentürk, Kazdağları’ndan gidip gitmeyecekleri ile ilgili “Oradan hiç bir yere gitmiyoruz. Türkiye bir hukuk devleti, burada kimse elini kolunu sallayarak iş yapmıyor, bizler de bir mevzuata tabiyiz. Doğu Biga da yabancı sermayeli bir Türk şirketi, yatırımcısı Alamos Gold. Türkiye’ye doğrudan 140, dolaylı olarak 240 milyon dolar yatırım yaptık; Kirazlı ve Ağı Dağı, Çamyurt toplamı. Kirazlı’ya inşaat için 160 milyon dolar daha harcayacağız. Ağaç kesiminden dolayı orman bakanlığına 54 milyon TL ödedik” dedi.

ALIM ÖNCELİĞİ MERKEZ BANKASI’NIN

Kirazlı’da 4 milyar dolarlık yeraltı kaynağı olduğunu belirten Şentürk, “Türkiye’de madenler devletin uhdesinde olduğundan diğer sektörlerde 4 ana kalem vergi ödenirken, madenciler devlet hakkı, orman arazi bedeli gibi 8 kalemde ödeme yapıyorlar. Dolayısıyla da 4 milyarlık altının kabaca yüzde 20-25’i devlete gitmiş olacak. Geri kalan kısmı da şirketimizin kârıdır. Ayrıca üretilen altının alım önceliği Merkez Bankası’nın, MB almadığı takdirde Türkiye Altın Borsası’nda iç pazara satılacak. Yani üretilen altının bir gramı bile yurtdışına çıkmayacak” dedi.

ÜRETİM 5 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

18 ayda inşaatı bitirip üretime geçeceklerini belirten Şentürk, “5 yıl içinde mevcut rezervimizin üretimini tamamlayıp, kapama prosesine geçeceğiz. Yani 7 ila 9 yılda inşaatı, işletmesi bitecek. Elimizi kolumuzu sallayarak çekip gitmeyeceğiz. Sahayı ormandan emanet aldık, eskisinden daha iyi rehabilite ve restore ederek vermemiz gerekiyor” dedi.

1.5 YILDIR ONAY GELMEDİ

Kendilerine 2009’da devlet tarafından 60 yıllık hak verildiğini hatırlatan Şentürk, “Hak 60 yıllık veriliyor ama devlet bunu 10’ar yıllık periyodlarla denetliyor, yükümlülükleri yerine getirmiş miyiz, diye. İşte bizim 10 yıllık işletme ruhsatımızın süresi de 2019 Ekim ayında doldu, 6 ay öncesinden uzatma için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvurduk. Onlar da teknik olarak bizi inceledi, şirket bütün yükümlülüklerini yerine getirmiştir, ruhsat uzatımı uygundur, diye rapor hazırlayıp bakanlığa onaya gönderdi. Bakanlık henüz onaylamadı, yaklaşık 1.5 yıldır onay gelmedi. Sadece bir onay kaldı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ