Kamudaki araç saltanatı halktan sır gibi saklanıyor

ABD’de kamuda hangi birimin kaç aracı olduğu, araçların ne kadar harcama yaptığı dahi kamuoyuna anlık açıklanırken Türkiye’de bu bilgiler sır gibi saklanıyor. Bu konuda Saray’a sorular sorular ise yanıtsız bırakılıyor.


Halkın vergileriyle alınan kamudaki araçların ne kadar olduğu ve yaptıkları masraflara erişim hakkı bulunmuyor. Cumhurbaşkanlığına bu konuda sorular sorular ise yanıtsız kalıyor.

CİMER’DEN OLUMSUZ YANIT ALDI


Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre İBB Meclis Üyesi Dr. Suat Sarı, CİMER’e kamudaki araçlara yönelik sorduğu soruya olumsuz yanıt aldı. Sarı’ya CİMER tarafından herhangi bir bilgi verilmedi. ABD’de her bir vatandaşın internetten kamu araçlarının sayısını, ne kadarının kiralık olduğunu, model ve hatta kullandığı yakıt miktarına kadar görebildiğini söyleyen Sarı, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ayrıntılı bilgilere neden ulaşamıyor? Vergisini veren bir vatandaş için bu bir aşağılamadır” diye tepki gösterdi.

ABD’DEKİ KAMU ARAÇLARI ANLIK İZLENEBİLİYOR

https://www.gsa.gov/policy-regulations/policy/vehicle-management-policy/vehicle-management-library linkinden kolayca ulaşılabilen verilere göre ABD’de tüm komisyon, bakanlıklar ve posta hizmetleri dahil kamunun toplam 645 bin 47 aracı bulunuyor. Bu araçların tek tek ne kadar mil yaptığına bile ulaşabilen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kendi devletinde hangi bakanlığın kaç aracı var bilgisine erişemiyor.

TABLOLARDA EN İNCE AYRINTI DA YER ALIYOR

ABD’de www.gsa.gov sitesinde kamu envanterine dair onlarca tablo en ince ayrıntıları ile karşınıza çıkıyor. Örneğin ABD Enerji Bakanlığı’nın 14 bin 266 aracı bulunuyor. Bunların 398’i leasing ile alınmış. Federal Ticaret Bürosu’nun (FTC) ise 4 aracı bulunuyor. Bu araçların maliyeti toplam 12 bin 168 dolar olarak kayda geçmiş. Bu dört araç geçtiğimiz yıl 4 bin 863 mil yapmış.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ