İzmir esnafı perişan

Yok edilen turizmin en belirgin etkisi İzmir esnafında görülüyor.
“Can çekişiyoruz” diyerek yaşanan ekonomik krize dikkat çeken İzmirli esnaflar, ekonominin düzelmesinin tek çaresinin toplumsal barış olduğuna dikkat çekiyor.

OHAL uygulamaları, savaş atmosferi ve son dönemde artan baskı siyaseti doların ateşini yükseltirken, ekonomik krizi derinden hisseden İzmir esnafı, krizden çıkışın tek yolunun normalleşmeden geçtiğine işaret ederek, ülkede bir an önce barış siyasetinin tesis edilmesi gerektiğini söyledi. 

‘SİFTAH YAPAMIYORUZ’


Ülkedeki savaş koşullarından kaynaklı can çekiştiklerini söyleyen Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnaflarından Fevzi Adıyaman, “2017’ye dair umutlarımız var. Turistlerin Türkiye'ye tekrardan gelmesi için yetkililerin adım atması gerekiyor.” dedi.

‘DOLARIN YÜKSELMESİ İŞLERİ BİTİRDİ’

Son süreçte doların durdurulamayan yükselişi Kemeraltı esnafını olumsuz etkilediğinin altını çizen Adıyaman, dükkânlarda satışa sundukları ürünlerin çoğunun yurt dışından geldiğini bundan dolayı Dolar ile ürün aldıklarından kaynaklı ürünlerin geliş fiyatlarının yükseldiğine vurgu yaptı. 20 TL karşılığında yurt dışından getirdikleri bir ürünün son 2 ay içerisinde doların yükselmesi ile satın aldıkları ürünlerin 2 katına yükseldiğini aktaran Adıyaman, “Halkın alım gücü düşük bizde zamları elimizden geldiğince yansıtmamaya çalışıyoruz ama esnafta bir yere kadar dayanabilir” diye konuştu.

‘İŞÇİ ÜCRETLERİNİ KARŞILAYAMIYORUZ’

Tarihi çarşıda onlarca esnafın kepenk kapattığını dile getiren Adıyaman, Türkiye’de esnafın borç batağında olduğunu söyledi. Bir çok esnafın düşük fiyatlar karşılığında dükkanlarını devrettiğinin altını çizen Adıyaman, “Dükkanlarını devredemeyen esnaflar ise dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Esnaflar artık işçi ücretlerini karşılayamıyor. İşçi çıkartan çok esnaf var. Geçen sene 5 eleman çalıştırıyorduk bu yıl ise 2 elemana düşürmek zorunda kaldık. Para kazanma gibi bir durumumuz yok artık sadece kendimizi döndürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİDE TEK ÇARE BARIŞ’

Türkiye’de yürütülen savaş politikalarından kaynaklı Türkiye’de turizmin battığına dikkat çeken Aziz Batur adlı esnaf ise işlerinin gün geçtikçe kötüye gittiğini, geçen senelerde var olan ekonomide ki canlılığı aradıklarını vurguladı. “Can çekişiyoruz” diyerek İzmir esnafının durumunu özetleyen Batur, “Dükkanlarımızı kapattık kapatacağız. Artık baş edemiyoruz” dedi. İnsanların artık sokağa çıkmaktan korktuğunu, bu durumdan kaynaklı ise işlerinin daha da kötüye gittiğini dile getiren Batur, “Ekonominin düzelmesinin tek çaresi barıştır. Savaşa, silaha para yatırılmazsa ekonomi düzelir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ