Haklı çıktı! Fabrikalar satılıyor

Durmuş Yılmaz'ın öngörüsü haklı çıktı. Fabrikalarımız satılıyor...
Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomideki kötü gidişe dikkat çekerek, bazı göstergeleri paylaşmış ve "böyle giderse fabrikalarımız satılmaya başlar" demişti. Durmuş Yılmaz'ın sözlerinin üzerinden kısa süre geçti ancak satış haberleri gelmeye başladı. Türkiye'nin zeytinyağı lideri Komili satıldı.

BORSA'YA AÇIKLADILAR
Yazıcılar Holding`in bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding A.Ş. ile Koninklijke Bunge B.V. arasında Hisse Alım/Satış sözleşme imzalandı.


Yazıcılar Holding tarafından KAP'a yapılan açıklamada, SEEF Foods ve Bunge arasında Ana Gıda'nın Bunge'ye satışı konusunda hisse alım/satış sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Ana Gıda bünyesinde, Komili ve Kırlangıç Yağ gibi markaların var olduğu biliniyor.

Şirketten gelen açıklama şöyle:

"Bağlı ortaklığımız Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (AEH), SEEF Foods S.A.R.L. (SEEF Foods) ve Koninklijke Bunge B.V.  (Bunge) arasında, Ana Gıda İhtiyaç Maddeleri ve Sanayi Ticaret A.Ş.(Ana Gıda)'de AEH'nin sahip olduğu %55,25 ve SEEF Foods'un sahip olduğu %44,75 oranında hisselerin Bunge'ye satışı konusunda Hisse Alım/Satış Sözleşmesi imzalanmıştır. Anlaşma resmi makam ve kurumlardan izinlerin alınması sonrasında tamamlanacak olup, anlaşma uyarınca hisse devrinin 2017 yılı 1.çeyrek içinde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Söz konusu sözleşmeye göre, Ana Gıda'nın şirket değeri 172,5 milyon TL olarak saptanmış olup hisse bedeli şirketin yılsonu nakdi, borcu, işletme sermayesi gibi diğer düzeltmeler sonucunda belirlenecektir. Buna göre, mevcut durumda, Ana Gıda'nın 30.09.2016 tarihli finansal raporları dikkate alınarak yukarıda anılan şirket değeri üzerinden yapılan net borç, işletme sermayesi ve  diğer düzeltmeler sonrasında AEH'nin %55,25 oranında hisselerinin satış bedeli  yaklaşık 55,4 milyon TL seviyesinde hesaplanmakta olup, 31.12.2016 tarihli finansal tablolar dikkate alınarak nihai satış bedeli belirlenecektir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ