Fiyatı rekor kırıyor; Soğan yine göz yaşartacak

İki hafta öncesine kadar para etmediği için çöpe atılan kuru soğan kıymete bindi. Toptancı esnafı ve zincir market satın alma müdürleri köy köy soğan arıyor.


Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan itibaren “ihraç fazlası soğan” şayiası ile inişe geçen kuru soğan fiyatları bu hafta rekor kırıyor.

Çorum’un Alaca ilçesine bağlı köylerde çiftçinin kapısına kadar gelen toptancılar geçen hafta 35 kuruşa almadıkları sarı soğanın kilosuna 3,50 TL, mor soğana 2 TL teklif ediyor. Üstelik ödeme de nakit. Soğandaki fiyat artışında Adana ve havalisinde soğanların aşırı soğuktan zarar gördüğü iddiası da etkili oldu.


FİYAT ARTARKEN DE ÇİFTÇİNİN GÖZLERİ YAŞARDI

Kronos’a konuşan bir çiftçi, “Soğan fiyatları dört beş gün öncesine kıyasla fırladı. Yüzüne bakmıyorlardı.” dedi. Aynı çiftçi, “30 kuruşa satamadığım soğanı şimdi 1,50 TL veriyorlar. Elimizde fazla soğan kalmadığı için fiyat artışını gözümüz yaşlı seyrediyoruz. Tam para kazanacakken elde soğan yok.” ifadelerini kullandı.

Son fiyat artışı ile 2021 yılı ağustos sonundan itibaren hasat edilen soğanları deposunda tutabilen tüccara yaradı. Çiftçiler kredi borcunu ödemek ve diğer masraflarını karşılamak için hasat eder etmez soğanı satmak mecburiyetinde kalıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle dünyayı kıtlık korkusu sararken, evlerden lokantalara kadar yemeklerin vazgeçilmezi olan her kalemde olduğu gibi soğan ve patates fiyatlarının daha da yükselebileceği belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ