Erdoğan’ın ‘uygun’ dediği marketin ürünlerne iki yılda yüzde 100 zam

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'fiyatları uygun' deyip iki sepet dolusu alışveriş yaptığı Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait tanzim markette iki yıl önceye göre ürünlere yüzde 100'ün üzerinde zam geldiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kısıklı’da yeni açılan Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait markette alışveriş yaptıktan sonra söyledikleri kamuoyunda tartışılıyor.

Erdoğan’ın iki market sepeti alışveriş yaptıktan sonra “fiyatları oldukça uygun” dediği marketten Türkiye genelinde 1000 tane açılacağını söyledi. Bu sözlerin ardından Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinin gerçekten ‘uygun’ olup olmadığı tartışma konusu oldu.
 
Gazeteci Muhammed Vefa, Twitter hesabındaki paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki yıl önce de Tarım Kredi Kooperatifi marketinden alışveriş yaptığını hatırlatarak, “2 yıl önce aynı markette;

– 5 litrelik Naturel Sızma Zeytinyağının fiyatı 99 TL’ydi, bugün 193 TL.

– 500 gram TK Butka Çay Filizi 13 TL iken, bugün ise 30 TL.

Sadece 2 üründe, 2 yılda zam % 100…” ifadelerini kullandı. Vefa’nın paylaşımı binlerce beğeni ve RT aldı.
 
BİM’DEN A 101’DEN VE ŞOK’TAN PAHALI, MİGROS’TAN UCUZ

Erdoğan’ın hayat pahalılığının sorumlusu olarak gösterdiği beş zincir markete (BİM, A 101, Şok, Migros ve CarrefourSa) karşı Türkiye genelinde 1000 şube açacaklarını açıkladığı Tarım Kredi Kooperatifi marketinin fiyatlarının hedef gösterilen marketlerin çoğundan pahalı olduğu ortaya çıktı.

Piyasa fiyatlarına göre Tarım Kredi Kooperatifi marketi, alt gelir grubuna hitap eden BİM, A 101 ve Şok’tan daha pahalı iken, daha üst gelir grubuna hitap eden Migros ve CarrefourSa’dan ise daha ucuz.
 
Erdoğan’ın açıklamasından sonra sosyal medyada birçok vatandaş market fiyatlarını karşılaştırarak hedef gösterilen beş zincir marketten BİM, A 101 ve Şok’un daha ucuz olduğunu savundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ