Dolar fiyatları akşama doğru fırladı

PPK faiz kararları ardından dolar fiyatları güne 3.78 seviyesinden başlarken ilerleyen saatlerde kur yeniden yükselişe geçerek 3.85 seviyesinin üzerini gördü. Euro fiyatları ise en yüksek 4.13 seviyesini gördü.
Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini sabit tutarak koridorun üst bandı ve geç likidite penceresi faizini artırdığı PPK toplantısı ardından dolar fiyatları güne 3.7850 seviyesinden başladı. Kur ilerleyen saatlerde yeniden yükselişe geçerek gün içerisinde en yüksek 3.8335 seviyesini gördü. Dolar/TL saat 16.52'de 3.8260 seviyesinden işlem gördü.

EURO DA YÜKSELİYOR

Güne 4.05 seviyesinden başlayan euro fiyatları da yükselişe geçti. Kur en yüksek 4.1170 seviyesini gördü. Euro/TL şu an 4.1117 seviyesinden işlem görüyor.


MERKEZ PİYASALARA GÖRE İYİMSER

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) günü gününe piyasa koşullarına göre Türk Lirası likiditesini ayarlama tarafında karar aldı. Gecelik borç verme faiz oranı ve geç likidite penceresi üzerinden sıkılaştırma 24 Ocak tarihinde 9,21 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yüzde 10 sınırına taşıyabilir. Öte yanda banka bir süre sonra piyasa koşullarında normalleşme olabileceğini düşünüyor olmalı ki politika faizine dokunmadı. Önümüzdeki günlerde haftalık repo ihalesi açılmayarak üst bant ve geç likidite penceresi üzerinden yapılacak yönetim Türk Lirası'nın aşırı değer kaybını kontrol altında tutacaktır. Ancak küresel piyasalarda ki hareketin bir süre sonra FED beklentisi ve dolar pozitif fiyatlama ile gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturma ihtimali var" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ