Asgari ücrette sona yaklaşılıyor: En az 4 bin TL mi?

Her gün zam üstüne zam yapılırken milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrette sona yaklaşılıyor. Asgari ücret tespit toplantılarının üçüncüsü bugün. Asgari ücretin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.


Dövizin sürekli yükselip Türk Lirası’nın değer kaybettiği, başta temel gıda ürünleri olmak üzere her şeye zam üstüne zam yapıldığı bir ortamda gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda. Milyonlarca çalışan, asgari ücretin ne kadar olacağını merakla bekliyor. Sakamın açıklanmasında sona yaklaşılırken; Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını patronların ev sahipliğinde TİSK’te gerçekleştirecek. İşverenin taleplerinin ele alınacağı toplantı sonrasında ilgili kuruluşlar son rakam üzerinde çalışacak.

RAKAM, ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLANACAK


İlk toplantının 1 Aralık, ikinci toplantının 7 Aralık günü gerçekleştiği asgari ücrette bugün saat 10.00’da taraflar üçüncü kez biraraya gelecek. TİSK’te gerçekleştirilecek toplantı ile asgari ücrette son viraja girilmiş olacak. Bu yılki toplantıda işçi, işveren ve hükümet tarafı rakamın en kısa süre içerisinde belirlenmesi konusunda ortak bir zeminde buluştu. Bu nedenle önceki yıllara göre daha tempolu geçen sürecin 13-17 Aralık tarihleri arasında bitmesi ve yeni rakamın kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE; EN DÜŞÜK RAKAM NET 4 BİN TL

Asgari ücret süreciyle ilgili sadece tarih değil, rakamlar da belirginleşmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Aralık’ta gerçekleştirilen ilk toplantıda asgari ücretle ilgili yapılan anketleri hem taraflarla hem de kamuoyuyla paylaşmıştı. Anket sonuçlarına göre işçi tarafının 3 bin 750- 4 bin lira, işverenin ise 3.500-3.750 lira arasında bir asgari ücret istediği kaydedildi. Gelen bilgilere göre ise komisyonda 4 bin rakamının altında bir ücret konuşulmuyor. Erken seçimin gündemde olduğu bir dönemde iktidar da rakamın yüksek olması için ağırlığını koyuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ