Asgari ücrete ara zam yüzde 30 oldu: Net 5 bin 500 TL

Türkiye'de asgari ücrete yüzde 30'luk ara zam yapıldı. Böylelikle net asgari ücret 5 bin 500 TL'ye yükseldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yapılacak olan ara zammı yüzde 30 olarak açıkladı. Böylelikle Türkiye’de net asgari ücret 5 bin 500 TL’ye yükseldi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan kararla, asgari ücret yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Yönetmelikte yapılan değişiklikte “Komisyonca belirlenen ücretler Resmi Gazete’de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” maddesi yer aldı. Kararın, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe gireceği aktarıldı.


YENİ ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 TL OLACAK

Türkiye’de 2022’nin Ocak ayından itibaren işçilere ödenen net asgari ücret tutarı 4 bin 253 TL, brüt asgari ücret tutarı ise 5 bin 4 TL idi. Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zammın ardından işçilere ödenecek olan net asgari ücret 5 bin 500 TL’ye yükseldi.

Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde olacak.

ZAMLI ASGARİ ÜCRET BİR KEZ DAHA AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Asgari ücrete zam yapılmasına rağmen açlık sınırı bir kez daha asgari ücretin üstünde yer aldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) verilerine göre, Türkyie’de açlık sınırı 6 bin 18 TL seviyesinde. Yeni zamların ardından net asgari ücret tutarı ise 5 bin 500 TL.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ