‘Altın’ krizi büyüyor, kuyumcular Ankara’ya çıkarma yapacak

Ticaret Bakanlığı'nın her kuyumcuya 500 gram altını Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank'a teminat olarak yatırma şartı getirmeye hazırlanması kuyumcuları tedirgin etti.


Kuyumcular, Ticaret Bakanlığı’nın 500 gram altının kamu bankalarına teminat olarak yatırılmasını öngören yönetmelik taslağında değişikliğe gitmesini istiyor. İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) öncülüğünde farklı şehirlerden 10 kuyumcu odasının başkanı sektörü temsilen Ticaret Bakanlığı’na gidecek.

İKO Mustafa Atayık her kuyumcunun 500 gram altın yatırmasının sektörü sekteye uğratacağını söyledi.


Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre, kuyumculuk faaliyetinde bulunabilmek için kamu sermayeli bankalar veya kamu sermayeli katılım bankalarında kuyum işletmesi adına açılan hesaba 500 gram altın teminatı yatırılması gerekiyor.

Faaliyet devam ettiği müddetçe teminat kullanılamayacak. Bankalar sadece nominal faiz ödeyecek. Şartı yerine getirmeyenler kuyumculuk yapamayacak.

TİCARET BAKANLIĞI İLE MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

İKO Başkanı Mustafa Atayık, Dünya gazetesine verdiği mülakatta geçen hafta İzmir ve Ankara Kuyumcular Odası başkanlarıyla Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü ile Ankara’da bir araya gelerek görüşlerini sunduklarını söyledi.

Atayık, “Yönetmeliğin esnafı zorlayacak ve piyasadaki ticari hayata olumsuz yansıyacak muhtemel maddelerini gerekçeleriyle gündeme getirdik. Bazı ilerlemeler kaydedildi. Buna göre taslakta daha önce 500 gram olarak yer alan teminat tutarı 250 grama düşürüldü. Ancak sektörün sekteye uğramaması için bunun hiç alınmaması veya yetki belgesi kapsamında bir sözleşmeyle teminat vermeden sorunun çözülmesini talep ettik. Sonuç olarak hiç alınmayacak gibi görünüyor.” dedi.

KUYUMCU ODALARININ BAŞKANLARI ANKARA’YA GİDİYOR

Atayık 17 Mart’ta (bugün) 10 ildeki kuyumcu odaları başkanlarıyla bir araya gelerek Ticaret Bakanlığı’na gideceklerini, yetkililere yeniden bir sunum yapacaklarını açıkladı.

Kuyumculuğa çeki düzen getirecek yasa istediklerini ancak taslaktaki bazı maddelerden dolayı çekinceleri olduğunu dile getiren Atayık, “En çok tepki 500 gram teminat konusuydu.” diye konuştu.

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, 500 gram altın teminatın sektöre zarar vereceğini ve kaldırılması gerektiğini söyledi.

“Kuyumcular kamu ve kamu katılım bankalarının bayisi değildir.” diyen Yıldırımtürk, sektörün hesaplamalarına göre, taslağın yasalaşması durumunda yaklaşık 17,5 ton altının kamu bankalarına yatırılması gerektiğini belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ