AKP'nin projesi yıllık 2 milyar zarar ediyor!

AKP’nin seçim dönemlerinde vazgeçilmez propaganda aracı hızlı tren ve TCDD rekor seviyede zarar ediyor.
AKP’nin birçok seçim kampanyasında propaganda ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve hızlı trenler, 2015 yılında 2 milyar 98 milyon 73 bin TL zarar etti. Sayıştay 2015 yılı denetim raporunda demir yollarını inceleyen Sayışta denetçileri, onlarca kusurlu işlem tespit ederken TCDD’nin, 60 kamu işletmesi içerisinde en çok zarar eden olduğunu tespit edildi. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar konu ile ilgili Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi. Konuyu meclis gündemine taşıdı.

TCDD rekor oranda zarar ediyor

Sayıştay’ın raporuna göre, demir yollarında birçok proje yüksek hızlı trenlere uygun değil, ölümlü birçok kazaya neden olan hemzemin geçitlerin güvenliği yeterli derecede sağlanmadığı ve önceki yıllarda tespit edilen birçok kusurlu işlemin henüz giderilmediği belirtildi.


Sayıştay denetçileri ayrıca rekor oranda zarar eden TCDD için, “TCDD’nin kamu üzerindeki mali yükünün sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi konusunda çalışma yürütülmeli” uyarısında bulunuyor.

Taşeron işçilere özlük hakları verilmiyor                  

TCDD ihale yoluyla taşeron firmalardan hizmet alımı yapıyor. Taşeron işçiler, ücret, izin, fazla mesai, ihbar ve kıdem tazminatı gibi özlük haklarını yüklenici firmalardan alamıyor. Özlük haklarını talep eden işçilerin TCDD aleyhine açtıkları alacak ve tazminat davaları sonucu toplam 4 milyon 500 bin TL’ye hükmedildiği, halen 600 davanın dersdest durumda olduğu Sayıştay raporunda belirtildi.

“Ulaştırma Bakanlığı’nın son 15 yıl içinde ihale verdiği firmaların isimleri nelerdir?”

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Sayıştay’ın raporundan yararlanarak verdiği soru önergesinde Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle 4 soru sordu:

AKP’nin “Yüksek Hızlı Tren” adıyla ve iller arasındaki tren yolculuğunu kısaltma vaadi ile yatırım yaptığı TCDD, bir yılda 2 milyardan daha fazla zarar ederek rekor kırmıştır. Sayıştay raporundaki bu sonuca cevabınız nedir?
Ulaştırma Bakanlığı’nın son 15 yıl içinde ihale verdiği firmaların isimleri nelerdir?
Ulaştırma Bakanlığı neden zarar etmeye mahkûm bırakılmıştır?
İşçiler neden taşeronların elinde sahipsiz bırakılmıştır?


Sendika.Org
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ