AKP’nin önceliği kur değil enflasyonu düşürebilmek!

Merkez Bankası Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardında uluslararası piyasalarda 8,52 TL’ye kadar çıkan dolar kuru ile ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, önceliklerinin kurdan ziyade enflasyon olduğunun altını çizdi.


Asya piyasalarının açılmasıyla 8.52’ye kadar fırlayan dolar kuru ile ilgili sessizliğe bürünen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, beklenen açıklamayı sabah piyasalar açıldıktan sonra yaptı. Elvan, “Makroekonomik çerçeve enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecek” dedi.

ÖNCELİK ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ


Dolar kurundaki hızlı yükseliş sonrası açıklama yapan Elvan, makroekonomik istikrarın ön koşullarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğunu belirterek, “Bu alanlarda istikrar olmaksızın; güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir. Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi.

PİYASALARIN SAĞLIKLI İŞLEYİŞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Maliye politikalarının, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceklerini belirten Elvan, “Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. Reform paketimizde yer alan eylemler de, yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ