8 kişinin serveti dünyanın yarısına eşit!

İngiliz sivil toplum kuruluşu Oxfam'ın derlediği verilere göre, dünyanın en zengin sekiz kişisinin serveti, dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit.
Davos'ta yarın toplanacak Dünya Ekonomik Forumu öncesi İngiliz sivil toplum kuruluşu Oxfam, dünyadaki eşitsizliği ortaya koyan bir rapor yayınladı. 

Mart 2016'da Forbes'un yayınladığı milyarderler listesinden yararlanılan raporda, dünyanın en zengin sekiz kişisinin servetinin dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit olduğu belirtildi. 

Forbes'un milyarderler listesinin ilk sırasında 75 milyar dolarlık servetiyle Microsoft'un kurucusu Bill Gates varken listenin geri kalanında İspanyol tekstil devi Inditex'in kurucusu Amancio Ortega, yatırımcı Warren Buffett, Meksikalı milyarder Carlos Slim Helu, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Facebook'un yaratıcısı Mark Zuckerberg, Oracle'ın kurucusu Larry Ellison ve New York'un eski belediye başkanı Michael Bloomberg var.


"ÖFKE ARTACAK"

Daha önce 62 kişinin dünyanın yarısının servetini elinde tuttuğunu açıklayan Oxfam, İsviçre Bankası Credit Suisse'den aldığı yeni veriyle bunu sekiz kişiye düşürdü.

Kurumun raporunda, eşitsizlikle mücadele için gereken 'önlemlerin' alınmadığı takdirde eşitsizlikten kaynaklanan öfkenin artacağı vurgulandı. 

"VERGİ CENNETLERİ EŞİTSİZLİĞİ KÖRÜKLÜYOR"

Şirketlerin ve hükümetlerin sadece rekabet etmemesi gerektiğini, aynı zamanda çalışan hakları için işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan rapor, zenginlerin vergi cennetlerini kullanmasının eşitsizliği körüklediğini aktarıyor.

Rapora göre büyük şirketler ve zenginler, maaşların düşmesi ve politikalar üzerinde etkilerini kullanarak eşitsizliği artırıyor.

Davos'taki zirveye katılacak olan Oxfam'ın direktörü Winnie Byanyima, "10 kişiden biri günde neredeyse iki doların altında bir parayla geçinirken bu kadar servetin birkaç kişinin elinde olması korkunç. Eşitsizlik, yüz milyonlarca insanın yoksulluk içinde yaşamasına yol açıyor, toplumlarımızı parçalıyor ve demokrasimizi zayıflatıyor" diyor.

RAPORDA NELER VAR?

BBC Türkçe'nin haberine göre, raporda yer alan çarpıcı istatistiklerden bazıları şu şekilde:

- Her 10 kişiden 7'si son 30 yıldır eşitsizliğin arttığı bir ülkede yaşıyor.

- Zenginler servetini çok hızlı bir şekilde artırdığı için dünya ilk trilyonerini 25 yıl içinde görecek.

- Ancak 170 yıl içinde kadınlar erkekler kadar maaş kazanabilecek.

- Yoksul ülkeler, vergi cennetleri yüzünden 100 milyar dolar zarar ediyor.

- Yoksul ülkelerin karçırılan vergiler yüzünden edinemediği 100 milyar dolar ile 124 milyon çocuğa eğitim verilebilir.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ