Özel okulların Milli Eğitim Bakanlığı!

Korona gerekçesiyle nakilleri durduran MEB, devlet okullarının yazın telafi eğitimi yapmayacağını ilan etti. Özellerin, 15 Ağustos itibarıyla yüz yüze yapabileceğini duyurdu. Kimi veliler “Ücretleri istemeyelim diye mi bu kararı aldınız” diye sordu.


Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre salgın sebebiyle devlet okullarını kapatan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullara telafi eğitimi izni verdi. Eğitimciler, bu yolla velilerin okul yönetimlerinden ücret talep etmesinin önüne geçildiğini savundu.

DEVLET GÜCÜNÜ KULLANARAK PARANIN ÜSTÜNE OTURMA


MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özellerin 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos’tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını açıkladı. Eğitimci Yazar Ünal Özmen, gelişmeyi “Velilerin okulların kapalı olduğu süreye ilişkin iade talebinde bulunduğu paranın üstüne devlet gücünü kullanarak oturmadır” diye yorumladı.

ÖZELLERİN KAR ETMESİ ÖNCELİKLİ HALE GELDİ

Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyesi Özgür Bozdoğan, özel okul sahiplerinin talepleri doğrultusunda bu kararın alındığını ileri sürdü ve “Özel okulların kar etmesi öncelik haline geldi” dedi. 15 Ağustos’ta telafi eğitimine hazırlanan çok sayıda özel okul ise öğrenim ücretlerine yüzde 20’lere varan zam yaptı. Ortaöğretimde yıllık ücreti 30 bin lira olan bazı özel okulların ücreti 36 bine çıktı. MEB’in, koronavirüs salgını kaynaklı, nakil işlemlerini durdurması sebebiyle çocuğunu devlet okuluna alamayan ve özel okulun telafi eğitimini kaçırmak istemeyen veliler, zamlı fiyatlara tepki gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ