Milli Eğitim Bakanı: Okulların hiç açılmamasına da hazırlıklıyız

Uzaktan eğitim dersleri 23 Mart Pazartesi başlıyor.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, verilen aranın ‘tatil’ değil, ‘uzaktan eğitim’ olarak algılanması gerektiğini söyledi. Olası tüm senaryolara karşı hazırlıklı olduklarını anlatan Selçuk, “Her ihtimale karşı hazırlıklarımız, senaryolarımız var. Diyelim ki öğretim dönemi tamamen kapandı, bunun için de hazırlıklarımız var.” ifadelerini kullandı. Televizyondan verilecek derslerin süresi 20’şer dakika olacak. Öğrenciler sınavlardan uzaktan eğitimden aldıkları derslerden sorumlu olmayacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası’nda uzaktan eğitimin detaylarını açıkladı. “Tatil süreci uzayabilir mi?” sorusu üzerine, öncelikle ara tatili öne aldıklarını, ikinci haftanın tatil olmadığını söyledi. Sürecin, okulda yapılan bir eğitimin eve yansıması olduğunu anlatan Selçuk, “Tatil değil, uzaktan eğitimden bahsediyoruz. Bunun uzayıp uzamaması konusu tümüyle Bilim Kurulunun dünyadaki gelişmeleri ve Türkiye’deki verileri de izleyerek alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak.” dedi. Selçuk’un açıklamalarından önemli bölümler şöyle:


HER ŞEYE HAZIRLIKLIYIZ

“Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin hazırlıklarımız, senaryolarımız var. Biz diyoruz ki, önümüzdeki hafta uzaktan eğitimi yaptık, hemen ertesi hafta ders başladı. Bununla ilgili hazırlığımız var. Diyelim ki bu süreç uzadı, bununla ilgili hazırlığımız var. Daha da uzadı ve öğretim dönemi tamamen kapandı mesela, bunu sadece olasılık olarak söylüyorum, bizim görevimiz bunun hazırlıklarını yapmak. Bizim yaptımız şey bu.”

UZAKTAN EĞİTİM KONULARI SINAVLARDA ÇIKMAYACAK

“Uzaktan eğitimin elbette yürütülmesi söz konusu, ama biz sınavı yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız. Yani rahat olun, zaten yüz yüze aldığınız, çalıştığınız konular var. Öğrencilerim yüz yüze hangi konuları aldılarsa sınav içerikleri de onlardır, net. Bu bir kural. Ayrıca biz size destek oluyoruz, televizyon kanalıyla, EBA’yla, Youtube içeriğiyle vesaire, size destek oluyoruz. Bu anlamda endişe etmeyin. Senaryo ne olursa olsun, aniden bir dönem kapandı gibi bir karar almıyoruz.”

1 MİLYAR ÖĞRENCİ OKULA GİTMİYOR

“Dünyada dün itibarıyla 900 milyon öğrenci okulda değil yani 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor bütün dünyada. Bu sayı artacak. Bir taraftan da Çin ve bazı ülkelerde yayılım düşmeye başladı, tedavi ihtimalleri yükselmeye başladı, bazı olumlu haberler geliyor. Bütün bunları büyük fotoğrafta değerlendirip ona göre karar almamız lazım ki onu yapıyoruz.”

ÖĞRENCİLERİMİZİN MOTİVASYONU DÜŞMEMELİ

“Yarın okula döndük hiçbir problemimiz yok. Bütün öğretmenlerimizle moral, motivasyon içinde neye ihtiyacımız varsa bunu sürdüreceğiz. Uzaktan eğitim yapıyoruz ama öğrenciler okuldan uzaklaşmasınlar, motivasyonları düşmesin, eğitsel olarak onları meşgul edelim, eğitimsel ihtiyaçlarını karşılayalım, bundan dolayı yapılıyor. Yoksa sadece televizyonla eğitimle bizim tam bir eğitim yapmamız söz konusu olamaz. Bunun farkındayız.”

DERSLER PAZARTESİ BAŞLIYOR

“Uzaktan eğitimimizin şu andaki merkezi televizyon çünkü internet erişimiyle ilgili bazı sınırlılıklar var. Uzaktan eğitim dersleri pazartesi 09.00’da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak. Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı. Bunların hepsi hazır. Biz ‘Televizyondan izlediğiniz derslerden sınav yapacağız’ diye bir yaklaşım içinde değiliz. Bizim derdimiz denetlemek değil, bizim derdimiz illa sınav yapalım da değil. Bizim derdimiz eğitimi eğitim gibi yapmak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ