Davutoğlu ile AKP'yi karşı karşıya getiren Şehir Üniversitesi'nin akıbeti belli oldu

AKP'ye karşı bayrak açan ve Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi'nde son karar verildi ve üniversite Marmara Üniversitesi'ne devredildi.AKP ile yaşanan gerilim neticesinde el konulan İstanbul Şehir Üniversitesi'nde, iktidar üniversitenin faaliyetlerini durdurdu. AKP ile Davutoğlu'yu karşı karşıya getiren üniversitenin faaliyet izni durduruldu ve idaresi garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devredildi.


Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üniversitenin devri ile ilgili bir açıklama yaptı ve şu iddiada bulundu:

"Üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği; öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiği anlaşıldığından Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25/d-3 maddesi uyarınca İstanbul Şehir Üniversitesi’nin “Faaliyet izninin geçici olarak durdurulması’na ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devrine karar verilmiştir."

BBC Türkçe'de yayımlanan haberde, anlaşmazlığın evveliyatına dair şu bilgiler yer aldı:

"Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası'nın, üniversiteye İstanbul Kartal'daki eski TEKEL arazisinin devriyle ilgili açtığı davalar zincirinde son olarak Danıştay, bedelsiz arazi devri gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Üniversitenin bu araziyi ipotek gösterip Halkbank'tan kredi almış olması nedeniyle Halkbank, Danıştay'ın kararına da dayanarak önce üniversitenin kredi teminatlarını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koydu.

Bu durum, yıllardır kamuoyunda "muhafazakâr camianın prestijli entelektüel kurumlarından biri" olarak görülen üniversiteyi mali olarak hareket edemez noktaya getirdi.

Bu krizin zamanlaması ise kamuoyunda 'Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti, kendisine muhalefet bayrağını açan Davutoğlu'nu cezalandırmak için üniversitenin üzerine mi gidiyor?' sorusuna neden oldu."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ