Bakan Selçuk: 3 gün okul, 3 gün uzaktan eğitim; ders saatleri düşürülecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 31 Ağustos’ta açılması beklenen okulların eğitim sistemiyle ilgili milletvekillerine brifing verdi. Bakan Selçuk, yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada verileceğini, okuldaki eğitimin 3 gün olacağını belirtti.


Hibrit eğitim modeliyle ilgili bilgi veren Selçuk, haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürüleceğini, temel derslerin saatlerinin de azaltılacağını kaydetti.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, “Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak” dedi. Sınıfların ikiye bölüneceğini ifade eden Selçuk, “Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek” dedi.


Hürriyet’in haberine göre Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dezavantajlı grupların EBA’yı ve uzaktan eğitimi kullanabilmesini sağlamaya dönük çalışmalar yapıldığını ifade etti. Selçuk, okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa nasıl olacağı gibi konularda pandeminin seyrine göre Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda karar vereceklerini belirtti. Selçuk, “Vaka sayısı kaç olursa açacaksınız?” sorusuna, “Bizim için bir rakam yok. Bilim Kurulu’nun tavsiyesine uyacağız” dedi.

DERSLER 20 SAATE DÜŞÜRÜLECEK

Bakan Selçuk’un, üzerinde durdukları hibrit eğitimle ilgili şu bilgileri paylaştı:  “Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor.

HAFTADA 3 GÜN OKUL

Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.

4 DERS OKULDA 2 DERS EBA’DA

Seyreltilmiş eğitim modeline göre, okulda verilen temel derslerin saatlerinin de düşürülmesi planlanıyor. Örneğin, matematik haftalık 6 saat ise 4 saati okulda, 2 saati de EBA üzerinden verilecek. 40 dakika olan ders saatlerinin de 30 dakikaya çekilmesi, sınıfta kalma süresinin azaltılması üzerinde de çalışıldığı öğrenildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ