AKP'li rektör Bulu'yu protesto eden Boğaziçililere polis müdahalesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu'yu atamasına karşı öğrenciler kitlesel protesto düzenledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak, uzun zamandır AKP’nin teşkilat çalışmalarında siyasi faaliyet gösteren Melih Bulu’yu atamasına karşı üniversite öğrencileri de harekete geçti.

Yoğun güvenlik önlemleri alındığı görülen üniversitede, öğrenciler okulun Güney Kampüsü’nde bir araya gelerek büyük bir protesto gerçekleştirdi.
“İntihalci rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir” , “Kayyım rektör istemiyoruz” sloganları atan öğrencilerin yaptığı basın açıklamasında tüm üniversitelerdeki kayyum rektörlerin istifası, tüm rektörlerin demokratik yöntemlere uygun olarak seçilmesi ve akademisyenlerin acilen yeni seçim düzenlemesi talepleri dile getirildi.

"Bu demokratik tavır ve zorunluluğun bütün üniversitelerde yer bulması için hem diğer üniversitelerden öğrenci arkadaşlarımızı hem de mezunlarımızı bize destek olmaya çağırıyoruz." denilen açıklamada öğrenciler, Erdoğan'ın yaptığı atama kararına karşı mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

POLİS MÜDAHALESİ

Öğrencilerin rektör atamasına karşı düzenlediği forum sırasında polis müdahaleye başladı.

Polis biber gazlı müdahalesi sırasında gazetecileri de tartakladı.

Müdahalede bazı öğrencilerin de gözaltına alındığı belirtiliyor.
KAPIYI 'KELEPÇE'LEDİLER

Öğrencilere biber gazı ile müdahale edip gözaltına alan polis, daha sonra özel güvenlik görevlileri ile birlikte okulun kapısına kelepçe taktı.

Bu anlar da öğrenciler tarafından protesto edildi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ