Yunanistan, Suudi Arabistan’a Patriot bataryası sağlayacak

Riyad'a dün resmi bir ziyarette bulunan Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanları, Suudi Arabistan'a Patriot hava savunma sistemi sağlamalarını öngören bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Suudi Arabistan’a Patriot hava savunma sistemi sağlamalarını öngören bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Yunan Savunma ve Dışişleri Bakanları dün Riyad’a resmi bir ziyarette bulunarak Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhain ile biraraya geldi. Dendias sonrasında yazılı bir açıklama yayınlayarak “Bir Patriot bataryasını Suudi Arabistan’a taşımak için anlaşma imzaladıklarını” duyurdu.


Sözkonusu açıklamada, ayrıca, anlaşmanın Yunanistan’ın Körfez ülkeleriyle iş birliği açısından için büyük bir adım ve Batı’nın enerji kaynaklarının güvenliği için bir katkı olduğu hususları vurgulandı.Basına bilgi veren bir Yunan diplomatı Patriotların Suudi Arabistan’ın kritik enerji kaynaklarının korunması amacıyla kullanılacağını söyledi.

Riyad liderliğindeki koalisyonun Yemen’de savaş halinde bulunduğu İran destekli Husi güçleri, son aylarda, Suudi petrol rafinelerine silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) yaptığı saldırıları arttırmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ