Serbest bırakılan Kaddafi’nin oğlu ilk uçakla İstanbul’a gitti

Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Saadi'nin 2014'den beri tutuklu bulunduğu hapishaneden salıverilmesinin ardından hemen ilk uçakla İstanbul'a gittiği bildirildi.

2011 yılındaki ayaklanma sırasında devrilen ve öldürülen eski lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Saadi Kaddafi’nin tutuklu bulunduğu hapishaneden serbest bırakıldığı, sonrasında ilk uçakla İstanbul’a gittiği bildirildi.

Ayaklanma sırasında Nijer’e kaçan Saadi Kaddafi 2014’te bu ülke tarafından Libya’ya iade edildiğinden beri tutuklanarak Trablus’ta hapse koyulmuştu. Liba basınında yer alan haberlere göre Saadi Kaddafi salıverildikten sonra hemen İstanbul’a giden bir uçakla ülkeden ayrıldı.


Reuters’e bilgi veren resmi bir kaynak, Saadi Kaddafi’nin serbest bırakılmasının üst düzey aşiret liderleri ve Başbakan Abdülhamid Dibeybe’nin de dahil olduğu müzakereler sonrası gerçekleştiğini söyledi.


Muammer Kaddafi 2011’de linç edilerek öldürülmeden önce Misrata’daki bu kanallarda saklanırken bulunmuştu.

Libya Adalet Bakanlığı 2018 yılında Saadi Kaddafi’nin “eski oyuncu Beşir Rayani’yi öldürmek” suçundan aklandığını açıklamıştı. Kaddafi’nin diğeri oğlu Seyfülislam, 2011’de tutuklandıktan sonra 2017’de serbest bırakılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ