Şentop’tan AB’ye göçmen tepkisi: Sorumsuz, akıl ve hukuk dışı politikalar

TBMM Başkanı Şentop, "AB verdiği sözleri tutmadığı ve gerekli insani girişimleri yapmadığı sürece göç dalgasının önüne geçilemez" dedi.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İspanya ziyareti öncesinde İspanyol haber ajansı EFE’ye verdiği demeçte, “AB’nin sadece finansman yardımı ile göçmen sorununu çözemeyeceğini anlaması gerektiğini, vaatlerin tutulmaması halinde yeni göçmen dalgasının önlenemeyeceğini” belirtti.

AB’nin göçmen politikası için “sorumsuzca, akıl ve hukuk dışı” iddiasında bulunan Şentop, “AB verdiği sözleri tutmadığı ve gerekli insani girişimleri yapmadığı sürece göç dalgasının önüne geçilemez. Türkiye daha fazla göçmen alamaz. Herkes payına düşen sorumluluğu almalı. AB bir entegrasyon programı ile yeterli sayıda göçmeni kabul etmelidir. Ancak mali yükümlülüklerini bile yerine getirmiyor dedi.


AB’nin göçmen sorununda çözümü finansmanın ötesinde ele alması gerektiğinin altını çizen Şentop, “AB’ye giriş sürecinde İspanya’nın Türkiye’ye karşı ön yargısı olan ülkelere karşı desteği çok önemli. Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde İspanya’nın Türkiye’ye karşı ön yargısı olan ülkelere karşı desteği çok önemli. Türkiye ve İspanya’nın çok ortak noktaları var ama son zamanlarda AB ile ilişkilerimiz istediğimiz gibi ilerlemiyor. Bunun da AB cephesinden kaynaklandığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ