NATO: Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı derhal sonlandırmalı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'ya Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması çağrısı yaptı.


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı derhal sonlanmalı” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, “2014’ten beri Ukrayna’ya hem siyasi hem askeri destek veriyoruz. Ukrayna’nın özel ortak statüsü var ve kendini savunması için gerekli tüm desteği vereceğiz. Kırım sonrası Rusya’ya ekonomik yaptırımlar da uygulandı. Bu, sadece lafta kalan bir destek değil.” dedi.


UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİĞİNE 30 ÜLKE BİRLİKTE KARAR VERECEK

Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO’ya tam üyeliğine ilişkin şunları söyledi:

“Ukrayna’nın ne zaman tam üye olacağına 30 üye birlikte karar verecek. Rusya baskı yaparak Ukrayna’nın üyeliğini engellemeye çalışıyor. Her ülke kendi kararını kendi alma hakkına sahip, Rusya’nın veto hakkı yok.”

DONBAS KRİZİ NATO İLE RUSYA’YI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ