İsveç’ten ‘PKK’ açıklaması: Türkiye’den sonra terör örgütü olarak tanıyan ilk ülkeyiz

Türkiye’nin ‘terör örgütüne destek verdiği' söylemiyle NATO’ya katılımına olumsuz yaklaştığı İsveç’in Dışişleri Bakanı Linde, ülkesinin Türkiye'den sonra PKK’yi ‘terör örgütü’ olarak tanıyan ilk ülke olduğunu ve bu duruşunun değişmediğini söyledi.

AKP hükümeti tarafından ‘terör örgütüne destek vermekle’ suçlanan İsveç’ten konuya ilişkin bir açıklama geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK'yi Türkiye'den sonra ‘terör örgütü’ listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediğini belirtti.


​​​​​​​Linde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "yaygın dezenformasyon nedeniyle" İsveç'in PKK'yi ‘terör örgütü olarak tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatmak istediğini’ bildirdi.

Kararın Olof Palme hükümeti döneminde alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği'nin (AB) onu 2002'de takip ettiğini belirtti.

Linde, "Bu pozisyon değişmedi" ifadesini kullandı.

ALTUN’DAN YANIT GELDİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Linde’ye verdiği İngilizce yanıtta ise İsveçli bakanın yaptığı açıklamanın dezenformasyonla mücadele adına yapılan dezenformasyon olduğunu savundu.

İsveç'in PKK'ye ve örgütün Suriye'deki kolu YPG'ye destek verdiğini söyleyen Altun, “İsveç, PKK'nın propagandalarını, kaynak yaratma ve asker toplama çabalarını durdurmak için hiçbir çaba göstermiyor. İsveç, Türkiye'de intihar saldırıları dahil saldırı düzenleyen teröristleri silahlandırıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ