"İsrail'in bombaladığı binada Hamas'ın faaliyetine dair kanıt görmedik"

Blinken, 'Hamas'ın askeri unsurlarını' barındırdığı gerekçesiyle İsrail'in bombaladığı uluslararası televizyonların bulunduğu binada 'Hamas'ın faaliyet gösterdiğine dair kanıt görmediğini' söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçtiğimiz günlerde İsrail ordusunun 'Hamas'ın askeri istihbarat unsurlarını' barındırdığını ileri sürerek bombaladığı, Associated Press (AP) ve El Cezire gibi uluslararası televizyon kanallarının çalışanlarının kullandığı binada 'Hamas'ın faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir kanıt görmediklerini' söyledi. 

"GEREKÇE SUNULMASINI TALEP ETTİK"


Kopenhag kentinde, Danimarkalı mevkidaşıyla bir araya gelen Blinken, İsrailli yetkililerden 12 katlı binaya düzenlenen saldırı hakkında 'bir gerekçe sunmalarının' talep edildiğini belirtti. 

"Saldırıdan kısa süre sonra gerekçe sunulmasını istedik" diyen ABD Dışişleri Bakanı, bu kapsamda İsrailli yetkililerin bilgi vermediğini aktardı. 

Cumartesi günü İsrail ordusu, Gazze'de uluslararası televizyonların bulunduğu binayı bombalamıştı. İsrail'in saldırıdan bir saat önce binanın sahibini uyardığı, bu uyarının ardından yapının hızla tahliye edildiği belirtilmişti. Saldırının ardından tamamen yıkılan binada, uluslararası televizyonların yanı sıra başka ofisler ve ev olarak kullanılan daireler bulunuyordu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ