Iraklı mülteci Mehri: Tek isteğim eşimin cenazesini doğduğu topraklara götürmek

Iraklı Serdar Mehri, ailesiyle birlikte Türkiye'den Yunanistan'a geçtikten sonra kalp hastası olan eşini kaybetti. İki çocuğuyla bir kampta kalan Mehri, Yunasistan'da bir hastane morgunda tutulan eşinin cenazesini ülkesine götürmek istiyor.

Kuzey Irak’tan Avrupa’ya geçmek için eşi ve iki çocuğu ile birlikte yola çıkan Mehrî Nenizade, yolda kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Eşi Serdar İbrahim Nejad, Mehri çocukları saatlerce sırtında taşıdı.

Rûdaw’ın ulaştığı Serdar İbrahim Nejad, Türkiye’den kaçak yollarla Yunanistan’a geçmeyi başardıklarını belirterek, “Bir ormanın içerisinden ilerliyorduk. Akşam oldu ve geceyi orada geçirirsek eşim dinlenir diye düşündüm. Sabah kalktığımızda hala iyileşmediğini gördüm. Bulunduğumuz yerden 300 metre ileride bir yol vardı. Çocukları annelerinin yanına bırakarak yola çıktım. Gelen geçen araçlardan yardım istedim ama kimse durmadı. Dönüp eşimi ve çocuklarımı alıp yol kenarına getirdim. Artık nefes alamıyordu. Sonra kalp masajı yaptım, suni tenefüs yaptım ama kalbi durmuştu artık. Son bir kez başını ellerimin arasına aldığımda artık gözleri dondu ve başı bir yana düştü. Çocukların her biri bir yanındaydı. Ağzından ve burnundan kan akınca artık ruhunu teslim ettiğini anladım. Elimden hiçbir şey gelmiyordu. Oturdum ve ağlamaya başladım.”


Geçen hafta gerçekleşen olayın ardından Yunan polisi, İbrahim Nejad ve iki çocuğunu ise nezarete attı. İbrahim Nejad, “Polisler cenazeyi bizden aldılar. Beni ve çocukları ise nezarethaneye attılar. İki gece orada kaldık. Orada eşimin cenazesini sordum, başka bir kentte morga kaldırdıklarını söylediler” diye konuştu.

"EŞİMİ KÜRDİSTAN TOPRAĞINA VERMEK İSTİYORUM"

Çocukları ile birlikte Yunanistan’a ait bir adada “Flaiko” adında bir kampta kaldıklarını anlatan İbrahim Nejad, burada karantinada tutulduklarını, günde sadece bir saat dışarı çıkmalarına izin verildiğini söyledi. Şimdi artık Avrupa’ya gitme gibi bir hayali o olmadığını dile getiren Serdar “Tek isteğim eşimin cenazesini doğduğu topraklarda, Kürdistan’da toprağa vermektir. Sesimin ulaştığı herkesten yardım istiyorum. Eşimin cenazesini Kürdistan’a göndermek istiyorum, bana yardım etsinler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ