Fransa’dan Anadolu Ajansı’na: Yalan haber üreten bir propaganda merkezi

Fransa'da İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum, Anadolu Ajansı'nın yalan haberler ürettiğini söyleyerek, ajansı bir propaganda merkezi olarak nitelendirdi.

Fransa'da İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan “Suçun ve Radikalleşmenin Önlenmesi İçin Bakanlıklar Arası Komite”, Anadolu Ajansı'nın haberlerini Twitter’dan paylaşarak tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı’nın normal bir ajans olmadığını, yalan haber üreten bir propaganda merkezi olduğunu iddia eden kurum, “Anadolu Ajansı kendisini bir basın ajansı olarak tanıtıyor. Gerçekte durum böyle değil: Anadolu Ajansı, kendi sitesinde Fransa'ya yalan ve iftira yoluyla saldıran köşe yazıları yayınlayan bir propaganda organı” dedi.


Anadolu Ajansı’nı Fransa’ya karşı yalan haber yapmakla suçlayan Komite, “Bu propaganda organı, devletin (Fransa’nın) Müslüman yurttaşları hedef aldığını iddia ederek Fransa'nın eylemlerinin karşısında savunuculuk pozu veriyor. Bu tahammül edilemez” dedi.

Fransa Anayasa’sındaki “Cumhuriyet inanç özgürlüğünü sağlar. İbadetin serbestçe yapılmasını garanti eder” şeklindeki maddeyi hatırlatan Komite, “Fransa’da tüm vatandaşlar, inananlar veya inanmayanlar eşit muamele görür” dedi. Fransa’nın laik olduğuna vurgu yaptı.

'YALAN' DİYEREK DAMGALADI

Kurum ayrıca Anadolu Ajansı’nın haberlerinden örnekler de paylaştı. 27 Nisan'da Fatih Karakaya’nın kaleme aldığı “Emmanuel Macron konuşmasını değiştiriyor, demokrasi için kötüye işaret” başlıklı yazıyı “yalan” damgalı bir görselle paylaşan Komite, “Bu yazıda Anadolu Ajansı Fransa'ya 'halkın bir kısmını görüşleri ve sözde dini bağlılığı nedeniyle' kriminalize etmek istediği suçlaması yöneltiyor. Bu tamamen yanlış” dedi.
   
22 Nisan’da yayınlanan başka bir haberi paylaşan Komite, haberdeki “Fransa Müslümanları susturmak istiyor” ifadesinin de yalan olduğunu savundu.

"MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ" TEHDİDİ

Komite son olarak Fransa’nın, kökeni ve dini ne olursa olsun tüm vatandaşlarını tanıdığını, tüm inançlara saygı duyduğunu söyledi. “Devlet her gün tüm ırkçılık ve Anti-Semitizm’le ile mücadele etmektedir” dedi.

Fransa’nın, evrenselcilik ve hümanizm ilkelerini baltalayan yalan ve iftiraların yayılmasına müsamaha göstermeyeceği taahhüdünde bulundu.

"AA'NIN HABERLERİ FRANSA'YI NEDEN RAHATSIZ ETTİ?"

Paylaşıma AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karagöz "Anadolu Ajansının haberciliğinin sorgulanmasının, dahası Fransa kamuoyunda hedef gösterilmesinin kabul edilemez" diye tepki gösterdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CIPDR'ın paylaşımına Twitter hesabından yanıt verdi. Altun, "Anadolu Ajansı’nın haberleri Fransa’yı neden rahatsız ediyor, sizin basın özgürlüğü anlayışınız bu mu?" dedi.

Altun şöyle devam etti:

"Anadolu Ajansı’nın haberleri Fransa’yı neden rahatsız ediyor? Soruyoruz. Sizin basın özgürlüğü anlayışınız bu mu? İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik sistematik ayrımcılığın merkezi haline gelen Fransa neden basın ve fikir özgürlüğünü hedef alıyor? Neden korkuyorsunuz?" 
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ