Ermenistan’da Paşinyan karşıtları hükümet binasını bastı

Başbakan Paşinyan'ın 'darbe girişimi' olarak nitelendirdiği ordu bildirisinin ardından, Ermenistan'da bir grup gösterici hükümet binasını bastı.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmalarının ardından yakın zamanda Ermenistan ordusu, Paşinyan’a karşı bir bildiri yayınlayarak istifa etmesini istemiş, başbakan ise bildiriyi ‘darbe girişimi’ olarak nitelendirmişti. Ermenistan’da başlayan tartışmaların ardından bir grup protestocu hükümet binasını bastı.

Azerbaycan ile yapılan anlaşmadan sonra ülkede iç karışıklık başlarken, geçen hafta ordu yayınladığı bildiri ile Başbakan Paşinyan’ı istifaya davet etti. Paşinyan bu bildiriyi ‘darbe girişimi’ olarak nitelendirdi ve destekçilerini sokağa çağırdı.
Genelkurmay Başkanını görevden alan Paşinyan’ın bu talebi Cumhurbaşkanı Sarkisyan tarafından kabul edilmedi. Ancak hükümette yaşanan tartışmalar, halk arasında da başlayarak Paşinyan destekçileri ile karşıtlarını sokağa taşıdı.

Paşinyan muhalifi protestocular, Paşinyan’ı istifaya zorlamak için başkent Erivan’daki hükümet binasını bastı. Baskın sırasında Paşinyan’ın binada olduğu bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ