CBS: Erdoğan; Amerika’ya meydan okudu, yeni S-400 alacak

Okyanus ötesi seyahatinden eli boş dönen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dümeni Rusya'ya kırdı. Erdoğan, Rusya'dan 2'nci S-400 bataryasını alacaklarını söyledi.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) seyahati esnasında CBS News’e verdiği mülakatta Türkiye’nin Rusya’dan 2’nci bir S-400 bataryası alacağını kaydetti.

Erdoğan, “Hangi ülkeden, hangi seviyede ne tür savunma sistemleri aldığımıza kimse müdahale edemeyecek.” dedi. CBS, Erdoğan’ın beyanlarını “meydan okuma” diye nitelendirdi.


Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için gittiği New York’ta CBS News’in sorularını cevaplandırdı.

Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı üzerine ABD’nin F-35 taarruz uçaklarını Türkiye’ye teslimatını durdurmasına dair şunları kaydetti. “Hangi ülkeden, hangi seviyede ne tür savunma sistemleri aldığımıza kimse müdahale edemeyecek.” dedi.

ERDOĞAN’DAN S-400 CEVABI: TABİİ Kİ EVET

Gazeteci Margaret Brennan’ın “Rusya’dan başka bir set S-400 almayı planlıyor gibisiniz? Sözleriniz buna ‘evet’ der gibi” sorusu üzerine Erdoğan, “Tabii ki, evet!” ifadelerini kullandı. 

CBS News, Erdoğan’ın mülakatta kullandığı ifadeleri “ABD’ye meydan okuma” diye nitelendirdi: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükûmetinin ABD’ye meydan okumayı ve Rus yapımı başka bir uçaksavar füze savunma sistemi satın almayı planladığını söyledi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ