'Biden'dan beklenen telefon Putin'den geldi: Montrö'ye dokunma'

Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açıldığı şu günlerde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rus lideri Vladimir Putin arasında yapılan görüşmede, Putin'en Erdoğan'a 'Montrö'ye dokunma' uyarısında bulunduğu yorumları yapılıyor.


ABD Başkanı Joe Biden'in göreve başlamasından bu yana 80 gün geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı aramaması ve Montrö tartışmalarına rağmen beklenen telefonun gelmemesi karşısında, Putin'in Erdoğan'ı aradığı ve hem Montrö hem de Ukrayna konusunda uyardığı belirtiliyor.

Artı Gerçek yazarı Koray Düzgören, "Montrö mektubunu Biden’a yazdı, cevap Putin’den geldi!" başlıklı, 11 Nisan tarihli yazısında, Ankara'nın Biden ile iyi ilişkiler kurabilmek adına Montrö'yü tartışmaya açtığını ancak bunun da işe yaramadığını kaydediyor.


Düzgören, "Biden’dan 80 gündür beklenen telefonun bu sayede gelebileceği ve hatta ABD ile yeni bir sayfa açılacağı beklentisi içindeydi Saray. Ama olmadı. Biden’dan beklenen telefon yerine Moskova’dan, Putin’den bir telefon geldi. Telefonun öteki ucunda Putin, gelen haberlere bakılırsa bir yandan Montrö’ye dokunulmaması gerektiğini kibarca Erdoğan’a hatırlattı. Bir yandan da Ukrayna ile Rusya arasındaki iyice gerginleşen soruna müdahil olmaması konusunda onu uyardı" yorumunu yapıyor.

Erdoğan'ın, Montrö'yü Biden yönetimini yumuşatmak için kullanmaya çalıştığını dile getiren Düzgören, ABD'nin Karadeniz'e istediği gibi müdahale edebilmek için Montrö'ye sıcak bakmadığına dikkat çekiyor.

Düzgören yazısını şu satırlarla sürdürüyor:

"Montrö’ye ilişkin böyle bir niyetten rahatsız olanlar sadece emekli amiraller değil. Bu anlaşma sayesinde Karadeniz’de kendisini en azından görece de olsa güvende hisseden Rusya da olan bitenden rahatsız.

Rusya’nın son  son günlerdeki rahatsızlığı sadece Montrö’yle sınırlı değil.

ABD’ye ait iki savaş gemisinin, Rusya ile kriz yaşayan Ukrayna yönetimine destek için Karadeniz’e çıkmak için hazır olduğu, hatta Ankara’ya diplomatik bildirimde bulunmuş olması Moskova’yı rahatsız eden bir diğer mesele.

Savaş gemilerinin 14-15 Nisan’da Karadeniz’e çıkacakları ve 4 Mayıs’a kadar bölgede kalacakları bildiriliyor.

ABD gemilerinin Montrö’ye uygun bu çıkışı bile Moskova’yı tedirgin ediyor.

Rusya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko, 'Karadeniz'de son günlerde artan faaliyetlerden endişeli olduklarını' söyledi.

Endişelerinin kaynağını besbelli son günlerde hayli ısınan Ukrayna Rusya ilişkileri oluşturuyor.

Rusya desteğiyle tek taraflı bağımsızlık ilan eden Ukrayna’nın Donbass bölgesinde (Donetsk ve Luhansk) ateşkes ihlalleri sürüyor. Zaman zaman çıkan çatışmalardan ölüm haberleri geliyor.

Rusya’nın da Donbass sınırına asker yığması ve dışarıdan destek gelmesi durumunda Ukrayna’yı yerle bir etmekle tehdit etmesi, ABD, AB ve NATO’nun da alarma geçmesine neden oldu.

Saray, Biden’i telefona zorlamak ve ABD’nin desteğini arkasına alabilmek için hazırladığı bu diplomatik oyunu da eline yüzüne bulaştırmış olmasın!"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ