Alman polisinden Gülen cemaati üyelerine suikast şüphelisine baskın

Saygın Alman haber dergisi Der Spiegel, Düsseldorf polisinin bir otele baskın düzenlediğini ve yanında tabanca, mühimmat ve Gülen cemaati üyelerinin isimlerini içeren liste bulunan bir Türk vatandaşını gözaltına aldığını duyurdu.


Alman polisi bir hafta önce Düsseldorf’ta bir otele baskın düzenleyerek yanında tabanca, mühimmat ve Gülen cemaati üyelerinin isimlerini içeren bir liste bulunan 40 yaşındaki bir Türk vatandaşını gözaltına aldı.

Alman Spiegel dergisi polis baskınına ilişkin haberinde özetle şu hususlara yer verdi: “Geçen Cuma, Alman polisine bağlı özel harekat gücü, Oberbilk’in Düsseldorf semtindeki “niu Tab” otelini saatlerce aradı. Çevredeki sokaklar yoğun bir şekilde kordon altına alındı. Yaklaşık 550 misafir oteli terk etmek zorunda kaldı.


İlk başta baskının arka planı hakkında çok az şey biliniyordu. Polis o operasyon sırasında patlayıcı maddeyle yakalanan ve o zamandan beri gözaltında tutulan Türk’ün yanında sadece tabanca ve önemli miktarda mühimmat bulmakla kalmadı, aynı zamanda Gülen Hareketi’nin destekçilerinin isimlerinin ve diğer kişisel bilgilerinin yer aldığı belgeler buldu.

Polis müfettişleri, listenin planlı saldırılar için mi yoksa casusluk operasyonları için mi olduğu sorusunu araştırıyor. Müfettişler, 40 yaşındaki Türk uyruklu sanıktan ele geçirilen sohbet mesajlarına sahip veri taşıyıcılarının analizinden daha fazla bilgi edinmeyi umuyor. Ayrıca bir mali soruşturma başlatılacak.

Düsseldorf Cumhuriyet Savcısı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, baskın sırasında ele geçirilen listede isimleri yer alan muhtemelen risk altındaki insanlar geçen hafta sonu uyarıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ