Akdeniz’de facia: Tekne battı, en az 100 göçmen hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 göçmenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.


Uluslararası Göç Örgütü, Libya açıklarında en az 100 göçmenin tekne kazası sonucu yaşamını yitirdiğini duyurdu. Uluslararası Göç Örgütü Başkanı Eugenio Ambrosi, “Bunlar, uluslararası hukuku ve en temel insani zorunlulukları koruyamayan politikaların insani sonuçlarıdır” diyerek göçmenlerin güvenliğini sağlamayan yetkililere tepki gösterdi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Twitter hesabından açıklamada, “Son trajediden üzüntü duyuyoruz ve devletlere yeniden arama ve kurtarma gemilerini Akdeniz’de konuşlandırma çağrısı yapıyoruz” denildi.


“KASITLI EYLEMSİZLİĞİN SONUCU”

BirGün’ün aktardığına göre, Ocean Viking Arama Kurtarma Koordinatörü, Luisa Albera yaptığı açıklamada, yardım gemisi Ocean Viking’in Trablus’un kuzeydoğusunda lastik botun enkazını bulduğunu duyurdu. Albera, yaklaşık 130 kişinin bulunduğu teknenin tehlikede olduğu bildirildiğinde en az 10 saat uzaklıkta bulunduklarını belirtti.

“HAYATTA KALAN KİMSEYİ BULAMADIK”

Albera, “Bugün, sorumlu denizcilik yetkililerinden destek almadan acımasızca arama yaparken, ticaret gemisi My Rose tarafından suda üç cansız beden tespit edildi. Kısa süre sonra Frontex uçağı bir lastik botun enkazını gördü. Olay yerine geldiğimizden beri, enkazın çevresinde en az on cansız beden gördük ve hayatta kalan kimseyi bulamadık” dedi.
 
“DEVLETLER SORUMLULUKLARINI BIRAKTI”

Luisa Albera, “Bu trajedi, Uluslararası sularda Libya Sahil Güvenliği tarafından durdurulan aşırı kalabalık bir lastik botta ölen bir kadın ve çocuğun Uluslararası Göç Örgütü’nün paylaştığı korkunç haberden sadece bir gün sonra geldi. Devletler, arama ve kurtarma operasyonlarını koordine etme sorumluluklarını bırakarak, özel aktörleri ve sivil toplumu geride bıraktıkları ölümcül boşluğu doldurmaya terk ediyor.” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ