Ahmedinejad cumhurbaşkanlığına yeniden aday oldu

2005-2013 yılları arasında İran’da cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Mahmud Ahmedinejad, 18 Haziran’da yapılacak seçimler için yeniden aday oldu.

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeniden aday oldu.

İran devlet televizyonu ve Tasnim Haber Ajansı, Ahmedinejad'ın İçişleri Bakanlığı’na giderek adaylık başvurusu yaptığını duyurdu.


Ahmedinejad’ın yeniden aday olacağı, bir süredir konuşuluyordu. Ancak adaylığı konusunda tepkiler de mevcut.

İran'da muhafazakar kanadın en büyük grubu olarak bilinen Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Haddad Adil, Ahmedinejad’ın adaylık iddialarına karşı, “Böyle bir şey olmayacak. Bir önceki seçimde de olmamıştı. Şu anda 4 yıl geçti ve bu durum daha da kötüleşti. Hangi sebeplerle (Ahmedinejad'ın adaylığı) olmamışsa bu kez bu sebepler daha da arttı" demişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Eylül 2016'da Ahmedinejad'a seçimlere katılmamasını tavsiye ettiğini açıklamıştı. Seçimlerde aday olmak isteyenlerin yeterliliğini denetleyen AKK de 2017'de mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı yarışmak isteyen Ahmedinejad'ın adaylığını reddetmişti.

Hamaney, Haziran seçimleri için 'kimsenin adaylığına karşı çıkmayacağını' açıklasa da, Anayasa Koruma Komitesi Ahmedinejad'ın adaylığını yine de reddedebilir.

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dönem sınırlaması nedeniyle tekrar aday olamayacak.

İran'da 18 Haziran'da yapılacak 13. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak kişiler başvurularını 15 Mayıs'a kadar yapabilecek.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylar, seçimlerden önce Anayasa Koruma Konseyi'nin denetiminden geçiyor ve karara bağlanıyor.

AKK, geçen hafta aldığı kararla, aday olmak isteyen kişiler için yeni şartlar getirmişti. Söz konusu kararda, cumhurbaşkanı adayının "40-75 yaşlarında, devlet kademesinde yönetici pozisyonlarda en az 4 yıllık tecrübeye sahip, en az yüksek lisans düzeyinde öğrenim görmüş, asker ise en az tümgeneral rütbesine sahip olması" gibi şartları taşıması gerektiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise AKK'nin aldığı bu kararı dün reddetmiş ve İçişleri Bakanlığına "anayasadaki mevcut şartların uygulanması" talimatını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ