Huawei, kendi işletim sistemi Harmony OS’u duyurdu

Dünyanın en büyük akıllı telefon ve mobil teknolojileri üreten Huawei, kendi geliştirdiği işletim sisteminin duyurusunu yaptı.


 Akıllı telefon ve cihazlar için Android işletim sisteminin geliştiricisi Google, Amerika’nın yaptırım kararları çerçevesinde artık Huawei şirketine yazılım desteği vermeyeceğini açıklamıştı.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Huawei Tüketici Faaliyetleri Grubu Başkanı Richard Yu, düzenlenen tanıtım toplantısında yeni geliştirilen ve Harmony OS adı verilen sistemler ilgili olarak “Harmony OS, Android ve iOS’tan tamamen farklı” açıklamasını yaptı. Yazılım geliştiricileri konferansında konuşan Yu, “Bir kez uygulamanızı geliştirdikten sonra onu farklı cihazlara yükleyebilirsiniz” dedi.


Sistemi ilk kullanan cihazlar yarın açıklanıyor

Yeni işletim sistemi Harmony OS’yi kullanan ilk cihazlar cumartesi günü (yarın) itibariyle tanıtılacak. Huawei, akıllı telefon cihazları geçiş döneminde bir süre daha Android işletim sistemi kullanmaya devam edecek.

Öte yandan şirket Amerika’nın aldığı yaptırım kararı sebebiyle satışlarında düşüler olacağını da belirtiyor. Huawei, şayet yaptırımlar olmasaydı bu yıl 300 milyon akıllı telefon satmayı planladığını ifade ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ