VAR siteminde yeni dönem: Artık hakemler…

“Video Hakem Uygulaması” olan VAR sisteminde yeni dönem başlıyor. Buna göre hakemler artık elle oynama pozisyonları için video izlemeye gitmeyecek. Bu konuda direkt olarak VAR hakemlerinin kararı esas alınacak.


Merkez Hakem Kurulu tarafından uygulamaya alınan 2019-20 Sezonu Hakem Gelişim Programları kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Bu sezon başında önemi vurgulanan “VAR sisteminde yüksek müdahale çizgisi” konusundaki çalışmalara devam edildi. Fikir birliği ve standartların sağlanması açısından yapılan değerlendirmede, sistemin sadece “Açık ve Bariz Hata” olan pozisyonlarda devreye girmesi gerektiği belirtildi.


Sezon başında değiştirilen oyun kurallarından, “bilerek veya kazara elle oynama sonucu bir gol atılması” durumunda, golün iptal edilmesi gerektiği şeklindeki yorumun, VAR sisteminde getireceği uygulama yeniliği hakkında bilgi verildi. 

Bu bağlamda atak yapan takımın oyuncularının elle gol atması veya bilerek ya da bilmeyerek elle oynaması ve pozisyonun golle sonuçlanması durumunda, pozisyon artık yoruma açık kabul edilmediğinden gol iptali kararı direkt VAR'dan gelen bilgiyle verilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ