Karagümrük'ün, Pirlo'yu 'Baba' filmine gönderme yaparak tanıtması tepki çekti

VavaCars Fatih Karagümrük'ün, teknik direktörlük görevine Andrea Pirlo'yu getirdiğini Baba (The Godfather) filminin afişine benzer bir afişle duyurması İtalya'da tepkilere neden oldu.

Süper Lig takımlarından VavaCars Fatih Karagümrük, teknik direktörlük görevine Andrea Pirlo'yu getirdi.

Karagümrük, Pirlo'nun göreve getirilmesini mafyayı konu alan 'Baba' filminin afişine benzer bir afişle ve "Andrea Pirlo Karagümrük'te. Dünyaca ünlü futbol adamı son olarak Avrupa'nın en önemli kulüplerinden Juventus'u çalıştırdı. Juventus'la Şampiyonlar Ligi tecrübesi de yaşayan Pirlo, 1 Temmuz'da başlamak üzere kendisini bir yıllığına Karagümrüklü yapan sözleşmeyi imzaladı" notuyla duyurdu.


BBC'nin haberine göre, kulübün Twitter'dan İtalyanca yayınladığı 'Hoş geldin' mesajında kullandığı söz konusu görsel, tepkilere neden oldu.

Sosyal medyada, "Dünya çapında ve mutlak bir şampiyonu, Baba posteriyle, yani İtalya=mafya mesajıyla sunmak tam anlamıyla skandal!"; "Peki ya biz bir Türk'ü kebapla yan yana koysak ne düşünürdünüz? Üstelik kebap yapmak mafya olmaktan çok daha şerefli" gibi mesajlar geldi. Bazı yorumcular bunu "ırkçılık" örneği olarak tanımladı. Facebook'taki bir yorumcu da "Beni böyle sunsalar çoktan istifa etmiştim" dedi.

'TATSIZ BİÇİMDE TANITTI'

Sosyal medyadaki tepkiler basına da yansıdı. La Repubblica gazetesi, Andrea Pirlo'nun Karagümrük'e transferini bu unsuru öne çıkararak değerlendirdi. Gazete, "Pirlo: Ne 'karşılama' ama. Türkiye'de 'Baba' gibi sunuldu" başlığını kullandı.

La Repubblica, "Teknik direktör, sosyal medya görüntüsünde Don Vito Corleone olarak gösterildi. Fatih Karagümrük'ün sosyal medya kanalında 'Baba' posterindeki kişi Andrea Pirlo'nun ta kendisi. Türk kulüp yeni teknik direktörünü, İtalyanlar hakkındaki en basmakalıp önyargılardan birine başvurarak, tatsız biçimde tanıttı" diye yazdı.

Il Fatto Quotidiano gazetesi de haberi, "Andrea Pirlo, Karagümrük'ün yeni teknik direktörü. Türk kulüp bunu, Pirlo'yu Don Vito Corleone'e benzeterek duyurdu: Twitter'da İtalyanlar öfkeli" başlığıyla verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ