‘Sosyal yardım bütçemizi 775 milyon liraya çıkardık’

374 milyon lira olan sosyal yardım bütçesini 775 milyon liraya çıkartma kararı aldıklarını açıklayan İBB Başkanı İmamoğlu, "100 bini aşan sayıda insanın belediyeye yardım talebinde bulundu. Demek ki bu önümüzdeki günlerde daha da artacak" dedi.


“Daha da üst seviyelerde bir bütçeye ihtiyacı karşılama adına da bir olağanüstü meclis hazırlığımız var. Ki yasada yüzde 3’ü aşamadığı için sosyal yardım bütçesi, meclis üyelerimizden yetki talep edeceğiz” diyen İmamoğlu, “500 bin gıda kolisinin hazırlığını bitirdik. Önümüzdeki günlerde dağıtımına başlayacağız” ifadesini kullandı. İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘SORUMLULUĞUMUZUN EN ÜST DÜZEYDE OLDUĞU GÜNLER’ 


“Ortak bir mücadele vermeye devam ediyoruz. Türkiye’de vefat sayısı 574’e ulaştı. Dünyadaki örneklerini de izlediğimizde bu tür süreçlerin yükseliş süreçleri olduğunu görebiliyoruz. Sorumluluğumuzun en üst düzeyde olduğu günleri yaşamaktayız. Sağlıkçı dostlarımıza yürekten minnet duyuyoruz. Ki bu şekilde çalışırken hayatını kaybedenler var. Hepsi birer görev şehidi.

Mutlaka yapmamız gerekenler var. Açıkçası bir yanıyla bugünlerde her birimiz bir seferberlik sürecinin bir parçasıyız. Salgınla beraber dünyanın değişen bir yüzü var. Herkesin bir şekilde korunmaya çalıştığı gerçek. Bu aynı zamanda milyonlarca insanın gelir kaybına sebep oldu. Ekonomik sıkıntıyı hisseden milyonlarca ailemiz var. Bu insanlarımızın baş vurduğu kurumlardan biri de İBB.

‘DAHA YÜKSEK BÜTÇE İÇİN HAZIRLIKLARIMIZ VAR’ 

230 bin ailemize zaten sosyal yardım yapıyoruz. Bu biçimimizi de bütün hassasiyetleri koruyarak yapıyoruz. Ama bugün sadece pandemi sürecinin başladığı günden beri 100 bini aşan sayıda insanımız İBB’ye başvuru yapıyor ve yardım talep ediyor. Demek ki bu önümüzdeki günlerde daha da artacak. Bu manada 374 milyon lira olan sosyal yardım bütçemizi 775 milyon liraya çıkartma kararı aldık. Daha da üst seviyelerde bir bütçeye ihtiyacı karşılama adına da bir olağanüstü meclis hazırlığımız var. Ki yasada yüzde 3’ü aşamadığı için sosyal yardım bütçesi, meclis üyelerimizden yetki talep edeceğiz.

‘500 BİN GIDA KOLİSİ HAZIRLADIK’ 

500 bin gıda kolisinin hazırlığını bitirdik. Önümüzdeki günlerde dağıtımına başlayacağız.

Toplumun yüzde 64’ünün sokağa çıkmayla ilgili bir sorunu yok. Ancak hepimiz sanki bu tecrit kendimize uygulanıyormuşçasına evden çıkmamamız gerekiyor. Toplu taşımayı hazır tutuyoruz ama bunu görevi olan insanlara kolaylık sağlamak.

‘SAAT 21’DEN SONRA METROLAR KULLANILAMAYACAK’ 

Bugün yüzde 25 yoğunluğa müsaade etmediğimiz toplu taşıma süreçlerinde bugünden itibaren çok aza inmiş moda ve İstiklal Caddesi tramvaylarını iptal ettik. Kabataş-Taksim hattını da durdurduk. Bu hatlarımızın kullanımı neredeyse yüzde 1’e inmişti. Yüzde 5’e kadar düşen metro hattı kullanımından dolayı, saat 21’den itibaren metroları artık kullanamayacaksınız.

100 bine yakın maskeyi kullanım için duraklarda hazır tutuyoruz. Tüm maske stoğumuzu halka dağıtıyoruz.

‘SAHRA HASTANELERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’ 

Sahra hastaneleriyle ilgili çalışmaları başlattık. Yenikapı, Maltepe, Beylikdüzü balık halinin bunun için uygun mekânlar olduğunu düşünüyoruz. İnşallah gerek olmaz ama olması halinde sahra hastanelerinin hazır olmasını önemsiyorum.

Sadece 65 yaş üstüne tedbir almamızın yeterli olmadığını, bizlerin de evde kalması gerektiğini söyleyelim. İnşallah kararlı bir şekilde bu pandemi sürecini atlatacağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ