Son seçim anketi: MHP, baraj altında; HDP ve İYİ Parti baraj üstünde..

PİAR araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre MHP'nin baraj altında kaldığı görülüyor. AK Parti'nin ise Meclis'te çoğunluğu kaybettiği kayıtlara giriliyor.
PİAR Araştırma Merkezi'nin anketine göre MHP baraj altında, AK Parti, Meclis'te çoğunluğu kaybediyor. Ankete göre CHP oylarını korurken, yeni kurulan İYİ Parti yüzde 13, HDP yüzde 12 ile Meclis'e giriyor.

PİAR anketine göre MHP, AK Parti ile 'cumhur ittifakı' adı altında seçimlere birlikte gireceği için barajı geçmese de Meclis'e girmiş olacak. MHP'nin kaç vekille temsil edileceğini ise AK Parti ile aralarında yapacakları protokol belirleyecek.

Cumhuriyet'teki habere göre, İYİ Parti ve HDP'nin de barajı geçmesiyle, AK Parti 600 sandalyeli Meclis'te 275 milletvekili çıkararak çoğunluğu kaybediyor.


AK Parti ve MHP'nin ittifak yapması halinde hangi partiye oy verirsiniz sorusuna secmenin 45.2'si 'oyumu ittifaktan yana kullanırım' diyor.

AK Parti-MHP ittifakı 45.2'ye göre 290 milletvekili, hayır bloğundaki partiler ise 310 milletvekilliği kazanıyor.

Ankete göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP adayı kalabiliyor. Ankete göre, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de potada.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ