Savcılık soruşturmayı kapattı: Kırmızı bültenle aranan Öcalan’ın TRT’ye çıkması ifade özgürlüğü

Savcılık, 23 Haziran öncesi kırmızı bültenle aranan bölücü başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT’ye verdiği röportajın ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu açıkladı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırmızı Bültenle aranan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın 23 Haziran seçimi öncesi TRT Kurdi’ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurularını incelediğini açıkladı.


Yapılan suç duyurusunu araştıran savcılık, ‘ifade özgürlüğü’ diyerek soruşturma yapılmasına yer olmadığını belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan’ın konuşmalarında suç unsuru bulunmadığını da bildirdi. Başsavcılık, Öcalan’ın TRT’ye çıkartılması ve Abdullah Öcalan’ın mesajının Anadolu Ajansı’nda yayınlanmasını ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirdi.

SAVCILIK SUÇ UNSURU BULAMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Kurdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı hakkında ‘terör örgütüne yardım ve yataklık, vatana ihanet, suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla suç duyurularını inceleyen savcılık, şu açıklamayı yaptı:

“Toplum tarafından en çok ilgi gören haberlerin terör haberleri olması nedeniyle bu haberlere yazılı, görsel, işitsel, dijital mecralarda hatta sosyal medyada sıkça yer verilmektedir. Terör haberlerinin önemi ve medyanın halkı bilgilendirme yükümlülüğü bu haberlerin medyada yer almasını zorunlu kılmaktadır. Haberlerin ilkeli, bilinçli ve propagandaya mahal vermeyecek şekilde ölçülü biçimde yayınlanması medyanın görevini yapmasını sağlar. Basın organlarınca yayınlanan haberin toplumun ilgisini çeken, güncel bir niteliğe sahip olup halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemesi, şiddete teşvik etmemesi ve nefret ayrımcılığı içermemesi, terör veya ayrılıkçı hareketleri övmemesi, yapılan faaliyetin basının haber verme özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerektiğinden suç unsuru taşımadığı değerlendirilmekte.”

ANADOLU AJANSI SERVİS ETTİ

Yenilenen İstanbul seçimlerinden önce Abdullah Öcalan’ın mesajı ilk olarak Anadolu Ajansı tarafından servis edildi. Öcalan’ın mesajının ardından kardeşi Osman Öcalan TRT Kurdi’ye çıkarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’yi eleştiren ifadeler kullanmıştı. Bu gelişmelerin ardından İYİ Partili siyasiler ve bazı vatandaşlar, TRT hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ