Saray'da 'gizli' erken seçim toplantısı!

MHP lideri Bahçeli'nin 'seçim barajı yüzde 7 olsun' önerisini reddeden Erdoğan'ın 'erken' ya da 'baskın' seçime bu hafta sonu karar vereceği ileri sürüldü.
Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, 'Bahçeli'nin talebi Saray'da reddedildi' başlıklı yazısında erken seçim kulisini yazdı. Takan'ın yazısının başlığına taşıdığı Bahçeli'nin talebi ise seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi. Takan'ın Saray kaynaklarına dayanarak verdiği bilgiye göre, "MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli'nin "seçim barajı yüzde 7'ye insin" şeklindeki ısrarlı talepleri bir kez daha reddedildi". Erdoğan red gerekçesini ise şöyle açıklamış: "Seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi Saadet Partisi'ne yarar."

AKP Genel Başkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım'ın son günlerdeki televizyon konuşmalarında bir seçim havasının dikkat çektiğini söyleyen Takan, erken seçim olasılığı üzerine kulislerde konuşulan önemli toplantıları da köşesine taşımış:

"Ekonomideki bıçak sırtı tablo, dışarıdan gelen dayanılmaz baskılar, iç yapıdaki huzursuzluk, kâbus gibi gelen yeni parti çalışmaları, vs..vs.. Topluma yutturulması gereken acı reçetelerin ertelenebilirliği en büyük sıkıntılardan. Risk büyük. Hem de oldukça!.. Acaba seçimleri normal zamanında 2019'da mı yapsalar daha kârlı çıkacaklar? Yoksa, baskın yapıp tarihi öne çekerlerse  mi?.. 2017 Kasım sonu mu olsa?.. Yoksa 2018 ilkbaharında mı?.. Hesaplar, kitaplar, istişareler, anketler, pazarlıklar, toplantı üstüne toplantılar devam ediyor sarayda."


Bu toplantılardan birinin de Yüksek Askeri Şura kararlarının tartışıldığı günlerde çok dar kapsamlı olarak yapıldığını öne süren Takan, "Toplantının gündem maddesi tekti; "erken seçim." R. Erdoğan kurmaylarından, önce Kasım ayında bir erken seçim üzerinde, kanunların değiştirilip değiştirilmemesi gerekenlerle birlikte, teknik çalışmalar yapmalarını, raporlaştırmalarını istedi. 2018 ilkbaharında seçim ile ilgili ayrı bir çalışma talimatı da verdi.. Erdoğan, toplantı sona ererken, kendisinin de yurt gezilerine çıkacağını nabız tutacağını, çok özel anketler yaptırdığını, bir toplantı daha yapacaklarını söyledi. Kararın şekillenebileceği ifade edilen toplantı tarihi için bu hafta sonunu işaret etti. Erdoğan, özel anketler dışında her zamanki üslubuyla, yerelde sözlerine, görüşlerine çok güvendiği ve kimseyle paylaşmadığı veya çok az kişiyle paylaştığı isimlerle de özel görüşmeler yapıp nabız tutuyor.Sarayda hafta sonu yapılması planlanan "baskın seçim" toplantısından önce kritik bilgilere ulaştım. Erdoğan'a çok yakın kaynakların verdiği bilgilere göre, seçim sisteminde bir değişiklik düşünülmüyor. Yani, dar bölge mi olsun, daraltılmış bölge mi olsun tartışmaları şimdilik rafa kalkmış gibi gözüküyor."

Takan, 'baskın' ya da 'erken seçim'in olup olmayacağına bu hafta sonu 'Saray'ın en dar kadrosu ile yapılacak toplantıda' karar verileceğini de ileri sürdü.

Takan, Erdoğan'ın bu süreçte küskün isimleri de yanına çekmeye çalıştığını ileri sürdü. Bülent Arınç, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan gibi isimlere elçiler aracılığıyla davet gönderdiğini  bu konuda TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da devreye girdiğini yazan Takan ancak, şu ana kadar olumlu bir sonuç alamadıklarını savundu.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ