RTE'nin seferberlik ilanına tepki!

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ‘seferberlik’ çağrısının ‘savaşa hazırlık hali’ olduğunu belirterek, bunun PKK’ya meşruiyet kazandıracağını savundu.
İstanbul Beşiktaş’ta 44 yurttaşın hayatını kaybettiği saldırının ardından ‘dozu artıran’ Erdoğan, bugünkü Muhtarlar Buluşması’nda yurttaşlara açık çağrıda bulunup, “Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum” demişti.

‘Erdoğan, Türkiye’nin savaşta olduğunu iddia etmiştir’

Meclis’te konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Altay, seferberliğin kelime anlamının ‘savaşa hazırlık hali, savaşta devletin tüm kaynaklarının savaşın ihtiyacının emrine verilmesi’ olduğunu olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı bu açıklamasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bir savaş halinde olduğunu iddia etmiştir. Biz böyle düşünmüyoruz. Devletler devletlerle savaşır. Terör örgütleriyle savaşmaz, tepesine çöker ve onu itibarsızlaştırır” dedi.


‘Seferberlik ilanı, PKK’ya meşruiyet kazandırır’

Ülkede hala anayasanın var olduğunu hatırlatan Altay, “Böyle bir seferberlik ilanı uluslararası kamuoyunda PKK’ya meşruiyet kazandırmasına neden olur. Türkiye Cumhuriyetini adi bir terör örgütüne muhatap etmiş olursunuz, yanlışlık buradadır. Orta yerde bir anayasa var. TBMM’ye sorumlu olan başbakan var. Meclis’e hesap verecek olan başbakandır” diye konuştu.

‘Cumhurbaşkanına bir şey kazandırmaz’

Erdoğan’ın ‘seferberlik’ açıklamasıyla Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gerçekleştirdiği zirveyi istismar ettiğini savunan CHP’li Altay, “Bugün yapılan liderler zirvesi üzerine böyle bir açıklamayla çökmek cumhurbaşkanına bir şey kazandırmaz. Seferberlik ilanı cumhurbaşkanının saygıdeğer muhtarlarla sohbet ederken yapabileceği bir açıklama değildir. Ne şartlarda ilan edileceği ilgili kanunlarda düzenlenmiştir. Hükümete terörle mücadelede her türlü siyasi desteği vermeye hazır olduğumuzu tekrar beyan ediyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ