“Mümin, yatağa aç giren çocuklar varsa Saray'da oturmaz"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ı ziyaret etti. Ziyaret sonunda gazeteciler, her iki isimden de AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Mümin acıyı bal eyleyendir" sözlerini değerlendirmelerini istedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı genel merkez binasında ziyaret etti. Ziyaret sonrası iki lider basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Kılıçdaroğlu ve Babacan bir muhabirin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik sıkıntılar yaşayanlar için ‘Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir’ dedi. Bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap verdi.


“MÜMİN, YATAĞA AÇ GİREN ÇOCUKLAR VARSA SARAY’DA OTURMAZ”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu sözleri ‘iki yüzlülük’ olarak niteleyerek, “Mümin alçakgönüllüdür. Mümin kul hakkı yemez. Mümin, bu ülkede yatağa aç giren çocuklar var ise Saray’da oturmaz. Bir insanın söylemiyle eyleminin örtüşmesi gerekiyor. Söylemi farklı yaşam tarzı farklıysa orada riya vardır, ikiyüzlülük vardır. Dolayısıyla Erdoğan’ın söylemlerinin ciddiye alınacağını düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“SABREDİN DEMEK HÜKÜMETİN GÖREVİ DEĞİL”

DEVA Partisi lideri Babacan ise “Hükümetlerin görevi, vatandaşlarımızdan yokluk karşısında sabretmesini istemek değil, mümkün olduğunca en yüksek refah sevisini sunmaktır. Bunu yapamayıp da yokluğa karşı sabredin diye nasihatte bulunmak bir hükümetin görevi değildir diye düşünüyorum” yorumunda bulundu.

İTTİFAK YANITI: SEÇİM SATHINDA GÜNDEME GELEBİLİR

Bir soru üzerine, görüşmede ‘ittifak’ konusunun gündeme gelmediğini kaydeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Dostlarımızla neyi kastettiğimi daha sonra grup toplantısında açıklamıştım. Bu ülkenin emekçileri, çiftçileriyle, hepsiyle iktidar olacağımız vurgusunu yapmıştık. DEVA Partisi yeni kuruluyor, bugün sadece ziyarete geldik. Herhangi bir ittifak görüşmesi olmadı. Bugün için de bir ittifak gündeme gelmedi. Ancak seçim sathı maili girersek belki o dönem gündeme gelebilir” dedi.

ALİ EDİZER OLAYI: LİYAKAT DEĞİL YANDAŞLIK VAR

CHP lideri GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in açıklamalarının sorulması üzerine de devlette liyakatin önemine dikkat çekerek, “Devlette liyakat sistemi çok önemlidir. Şu anda Türkiye’yi yöneten siyasal iktidarın gündeminde liyakat değil yandaşlık var. Bu devletin saygınlığına da gölge düşürüyor. Kim getirdi, kim götürdü üç aşağı beş yukarı hepimizin yakından izlediği bir olay” yorumunda bulundu.

“KRİTER EHLİYET VE LİYAKAT OLMALI”

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise Ali Edizer’le ilgili, “Konu devlet yönetimiyse, üst düzey atamaysa buradaki kriterin sadece ehliyet ve liyakat olması lazım. Biz mülakat sisteminin tamamen kalkması gerektiğini düşünüyoruz. Ehliyet ve liyakata dayanmayan bir kamu personel sisteminin ülkeyi her alanda çıkmaza götüreceği açık” açıklamasında bulundu.

“PARAMIZIN DEĞER KAYBETMESİ KÖTÜ YÖNETİMİN SONUCU ”

Ali Babacan, dolar kurundaki yükselişle ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu: “Merkez Bankası 1 Ocak’tan itibaren yaklaşık 120 milyar dolarlık döviz müdahalesi var. Ne için? Kuru belirli seviyelerde tutmak için. Kur odaklı bir uygulama. Politika bile diyemiyorum adına. Günlük rastgele adımlardan bahsediyoruz. Paramızın değer kaybetmesi kötü yönetimin sonunda işin doğal akışında var. Tamamen çelişkilerle dolu tutarsız bir finans uygulamasından bahsediyoruz. Kurumlar itibarını kaybetmiş durumda. İşsizlik şu anda ülkenin 1 numaralı sorunu. Orta direk yıkılıyor. Bir ülkenin resmi rakamlarına güven olmaması felaket bir tablo. Güven olmayınca yatırım olmaz.”

“MİLYONLARCA İŞSİZ VAR, BUNLARIN DERDİ ANAYASA MAHKEMESİ”

İki lidere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’yle ilgili çıkışı da soruldu. Bu soruya CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gündemi ne? Milyonlarca işsiz var. Bunların derdi Anayasa Mahkemesi. Niçin? Gündem değiştirecekler. Getirsinler meclise bakalım. Bahçeli AYM ile uğraşacağına neden Uygur Türklerinin hakkını savunmuyor? Körü körüne bağlılık olmaz, deneme sınama yöntemiyle de devlet yönetilmez” cevabını verdi.

“YARGI KENDİ İŞİNİ, HÜKÜMET DE KENDİ İŞİNİ YAPACAK”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise Anayasa Mahkemesi başkanına yönelik bir süredir ‘tehdit’ olduğunu kaydederek, “Bu son süreçte hükümet tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanı’na bir tehdit vardı. Bu kabul edilecek bir şey değil. Bizim yargımız işini yapacak hükümet de kendi işini yapacak. Gitsinler memleketin problemlerini çözmekle uğraşsınlar” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ