MHP, 'koalisyon' teklifini Erdoğan'dan bekliyor

'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uygulanması için seçimlerin yapılması zorunlu. Ancak partinin başına geçecek olan Erdoğan'ın MHP'nin desteğiyle bunu fiilen uygulayacağı konuşuluyor.
Referandum'dan sonra AKP'nin başına geçmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, parti başkanlığı sürecinin resmen tamamlanmasından sonra kabinede revizyona gideceği ve MHP'yi de hükümete katacağı ifade ediliyor.

Referandumla birlikte parti üyeliğinin önü açılan ve 21 Mayıs'ta partisinin başına geçecek olan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi olarak tanımlanan yeni başkanlık sistemini resmen de uygulayabilmesi için Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin yapılması gerekiyor. Ancak AKP kulislerinde seçimin 2019'a kadar yapılmayacağı, bunun yerine sürecin fiili olarak yaşama geçirileceği konuşuluyor.

Fiili adımları Erdoğan'ın AKP'nin başına geçtikten sonra seçimi beklemeden atacağı ve yeni kabineyi buna göre düzenleyeceği siyaset kulislerindeki en güçlü iddia. Erdoğan'ın yeni sistemi fiili olarak oluştururken en büyük destekçisinin de MHP ve Devlet Bahçeli olacağı ifade ediliyor. Erdoğan'ın kabine değişikliği yaparken MHP ve Devlet Bahçeli'nin açık desteğini dikkate alacağı ve bazı AKP'li bakanların yerine MHP'den bakan atayacağı da Ankara kulislerinde dile getiriliyor.


Konuyla ilgili tartışmalar sonrasında MHP'nin henüz sistem resmen değişmediği ve sistemin resmen değişimi için seçimlerin zorunlu olduğuna vurgu yaparak AKP'den bakanlık değil koalisyon teklifi beklediği de iddia ediliyor. Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberinde yer alan bilgilere göre MHP her ne kadar koalisyon teklifi beklese de bu teklifin Başbakan değil Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendilerine iletilmesini tercih ediyor.

Konunun MHP içinde değerlendirildiği ve bazı kıstasların belirlendiği ifade edilen haberde kıstaslardan ilkinin Gülen Cemaati'ne yönelik mücadele olduğu, diğerinin ise MHP'nin tüzel kişiliğinin önemsenmesi olarak belirlendiği bilgisine yer veriliyor. Gülen Cemaati'ne karşı mücadelede henüz AKP içindeki Gülencilere dokunulmadığını ifade eden MHP liderinin, kabine revizyonu durumunda hükümete bakan vermek için bir AKP içi operasyon beklendiği de konuşuluyor.

AKP içindeki Gülencilere dönük bir operasyon yapılacağı iddiası geçtiğimiz hafta gündeme gelmişti. Bu iddiaların gündeme gelmesinin Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan görüşme sonrasında olması, konunun iki lider arasında da konuşulduğu iddialarını gündeme getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ