Meclis 2022'de sadece 46 gün mesai yaptı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte etkinliği azalan ve çoğunlukla uluslararası anlaşmalar için çalışan TBMM, 2022’de neredeyse her bir günlük mesaiye karşılık üç gün tatil yaptı.

2022’de 160 bin TL’den daha fazla maaş alan milletvekilleri, bu yıl geride kalan 122 günün 76’sında tatil yaptı.

TBMM Başkanlığı’nda yer alan mesai verileri, kanun tekliflerinin yasalaştığı Genel Kurul’un, artık milletvekilleri için tatil günlerine verdikleri aralarda, mesai yaptıkları yer halini aldığını gözler önüne serdi. 1 Ocak 2022’den bugüne kadar tatil için her fırsatı değerlendiren milletvekilleri, son olarak vatandaşlara üç gün tatil verilen Ramazan Bayramı için 13 günlük tatile çıktı.


TBMM verilerine göre, yılbaşı tatilinin ardından 4 ve 5 Ocak’ta iki günlük çalışmanın yapıldığı Genel Kurul’da, 11 Ocak tarihine kadar tatil kararı alındı. Daha sonra iki hafta boyunca haftada üç gün süren mesai, 20 Ocak Perşembe günü verilen tatil kararıyla sona erdi. Milletvekilleri, 1 Şubat Salı gününe kadar tatil yaptı. 1 Şubat’ta yeniden mesaiye başlayan milletvekilleri, 3 Şubat Perşembe günü 12 günlük sömestr tatiline başladı.

Tatil dönüşü 15 Şubat’tan 24 Şubat’a kadar haftada üç gün çalışan milletvekilleri, 1 Mart’ta yılın en “yoğun” haftasına giriş yaptı. TBMM Genel Kurulu, 2022’de ilk kez 1-5 Mart arasında çalışarak Cumartesi mesaisi yaptı. 8 ve 9 Mart’ta da çalışan TBMM Genel Kurulu, daha sonra 15 Mart Salı gününe kadar çalışmalarına ara verdi. Bu tarihten sonra bir hafta iki, bir hafta üç gün mesai yapan Genel Kurul, son olarak 27 Nisan’da Ramazan Bayramı tatiline girdi. Genel Kurul’un 10 Mayıs Salı günü yeniden toplanacağı açıklandı.

TBMM komisyonları, “göstermelik” toplantılar dışında, uluslararası anlaşmaları onaylamak için mesai yaptı. Genel Kurul ise bu anlaşmalar dışında iktidarın tartışmalı kanun tekliflerini görüştü. İktidar, mesai yapılabilen sınırlı vakitte Genel Kurul’dan ajandasındaki “sorunlu” düzenlemeleri hayata geçirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ